Uczelnie skutecznie kształcą na aplikacje prawnicze

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Uniwersytet Jagielloński z wynikiem 77,3% był w ubiegłym roku najlepszą uczelnią pod względem zdawalności egzaminów na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą. Wśród uczelni niepublicznych najlepszymi wynikami mogła pochwalić się Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego – 39,2%.

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że z 8398 osób przystępujących do wrześniowego egzaminu wynik pozytywny osiągnęło 3460 uczestników, czyli 42,2%. 60% osób, które zaliczyło egzamin aplikacyjny to kobiety.

Tradycyjnie najlepsze wyniki zanotowali absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego – 77,3%. Na podium znaleźli się też przyszli prawnicy z Uniwersytetu Łódzkiego – 70,7% i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – 60,8%.

Krakowska Akademia stawia na prawo

Wśród uczelni niepublicznych drugi raz najlepszy wynik osiągnęła Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego. W tym roku na aplikację zdało 39,2% przystępujących do egzaminu. Kierunek prawo pojawił się w ofercie uczelni w 2002 roku, przez co Krakowska Akademia stała się drugą obok UJ uczelnią w Małopolsce dającą możliwość zostania prawnikiem.

W 2015 roku kierunek ukończyło 228 studentów, w 2016 roku absolwentów prawa było 208. Krakowska Akademia na przestrzeni lat mocno rozwinęła swoją ofertę. Od roku akademickiego 2013/14 uruchomiona została specjalność „Kryminologia”, dająca dodatkowe wykształcenie w zakresie nauk kryminologicznych.

– Wśród przedmiotów wykładanych na tej specjalności znajdują się, obok kryminologii i kryminalistyki, m.in. seksuologia sądowa, nauka o więziennictwie, nauki policyjne, nauki sądowe. Zajęcia na tej specjalności prowadzą osoby o najwyższych kwalifikacjach naukowych i o dużym doświadczeniu praktycznym m.in.: prof. zw. dr hab. Jan Widacki, prof. nadzw. dr hab. Monika Płatek, dr Piotr Moczydłowski – wylicza Anna Cieślak, rzecznik prasowy uczelni.

Studenci udzielają pomocy prawnej

Studenci mogą skorzystać też między innymi z programu „Wokanda”, gdzie obserwują postępowania sądowe. Ciekawą możliwością jest również udzielanie porad prawnych pod opieką pracowników naukowych. Z pomocy korzystają osoby, które nie są w stanie ponieść kosztów prawniczych. Nieodpłatna pomoc jest udzielana także w krakowskim areszcie śledczym oraz studentom obcokrajowcom.

– Uatrakcyjnianie oferty kształcenia oraz dostosowywanie jej do potrzeb krajowego i międzynarodowego rynku pracy realizowane jest również poprzez organizowanie zajęć warsztatowych prowadzonych przez praktyków – tłumaczy Cieślak. Na stałe w programie studiów umieszczone zostały przedmioty prowadzone w formie warsztatowej.

– Utrwalają one umiejętności tworzenia pism procesowych w sprawach cywilnych, karnych, administracyjnych, przygotowanie dokumentacji korporacyjnej w spółkach handlowych, konstruowanie umów w obrocie handlowym oraz przeprowadzanie symulacji rozprawy cywilnej, karnej i administracyjnej – podsumowuje rzecznik uczelni.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up