Kredyt gotówkowy – co zrobić, by nie był przykrą koniecznością?

Kredyt gotówkowy często jest jedynym wyjściem, gdy chcemy wyremontować mieszkanie, kupić meble czy auto. To jeden z najpopularniejszych produktów bankowych – nic dziwnego, rzadko kto dysponuje dużą kwotą odłożonej gotówki.

1. Co to dokładnie jest kredyt gotówkowy i kto może go wziąć?

2. Kredyt gotówkowy – na co zwrócić uwagę?

3. Czy przyznawanie kredytów jest skomplikowane?

Pieniądze z kredytu gotówkowego możemy przeznaczyć na dowolny cel. Jego wysokość może wynosić nawet 150 000 zł, a raty mogą być rozłożone na 30 lat.  Oferty kredytów różnią się od siebie. Z tego też powodu zaraz po tym, jak podejmiemy decyzję o wzięciu kredytu, warto przyjrzeć się poszczególnym propozycjom kredytowym. Bardzo pomocne są w tym strony internetowe. Najlepsze rozwiązanie, gdy chcemy wziąć kredyt gotówkowy – direct.money.pl. Portal ten podpowie nam, jaka opcja będzie dla nas najlepsza i nie obciąży za bardzo naszego budżetu domowego. A to dzięki zgromadzonym w jednym miejscu ofertom oraz takim narzędziom jak kalkulator kredytowy czy kalkulator zdolności kredytowej.

Co to dokładnie jest kredyt gotówkowy i kto może go wziąć?

Kredyt gotówkowy to pieniądze, które w całości wypłaca nam bank, po tym jak okaże się, że jesteśmy w stanie w określonym czasie spłacić zaciągnięty w ten sposób dług. Jak już wcześniej wspomniano, taki kredyt można przeznaczyć na dowolny cel. Kredyt może wziąć prawie każdy dorosły obywatel, jeśli posiada odpowiednią zdolność kredytową, czyli będzie w stanie spłacać ustalone raty. Zdolność kredytową banki obliczają przeważnie tak, że od dochodów kredytobiorcy odejmują jego wydatki – to, co zostanie, musi wystarczyć na utrzymanie gospodarstwa domowego oraz na spłatę rat. Kandydat na kredytobiorcę musi też mieć pozytywną historię kredytową (np. w BIK) – oznacza ona, że klient banku spłacał wcześniejsze zobowiązania kredytowe w terminie i nie zalega z żadnymi innymi płatnościami. Kredyty są szeroko dostępne – mogą się o nie starać rolnicy, emeryci czy ludzie prowadzący działalność gospodarczą. W takich przypadkach kredyty są dopasowane do grupy docelowej i wymagają na przykład innych zaświadczeń.

Kredyt gotówkowy – na co zwrócić uwagę?

Aby spłata kredytu jak najmniej nas bolała, czyli obciążała, należy wybrać taki kredyt, który będzie jak najtańszy (do tego służą internetowe portale zajmujące się tematyką kredytów – między innymi gotówkowych – dzięki nim można porównać poszczególne opcje). Co oznacza termin „tani kredyt”?  To, że mało za niego zapłacimy. Żeby się dowiedzieć, czy tak będzie, musimy zwrócić uwagę między innymi na:

  • prowizję – jednorazową opłatę, jaką bank pobiera za pożyczenie pieniędzy; jest ona wliczona do kredytu
  • oprocentowanie – czyli odsetki pobierane co miesiąc od pożyczonej kwoty
  • ubezpieczenie – wymagane od określonej kwoty kredytu.

Często przy ofertach kredytów pojawia się termin RRSO – rzeczywista stopa oprocentowania. To całkowity koszt kredytu uwzględniający wymienione wyżej czynniki oraz inne dodatkowe opłaty. Dla naszej kieszeni (i samopoczucia) najlepiej jest, gdy RRSO ma niską wartość i dlatego należy porównywać ją między ofertami kredytów.

Czy przyznawanie kredytów jest skomplikowane?

Sam proces przyznawania kredytów nie jest skomplikowany – jeśli wybieramy kredyt bez poręczycieli, wystarczy udać się do banku z dowodem osobistym i zaświadczeniem o zarobkach. Gdy weryfikacja przebiegnie pomyślnie, pieniądze są wypłacane bardzo szybko.

Jak widać, dzięki łatwemu dostępowi do informacji i tematycznych stron internetowych, wybór najbardziej odpowiadającego nam kredytu nie trudny, a sam dobrze dobrany kredyt pozwala w łagodny sposób rozwiązać wiele problemów.
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up