Banki przerzucą koszty na klientów

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Polacy coraz częściej decydują się na kredyty mieszkaniowe. W czerwcu przyznano aż o 20% więcej kredytów niż w tym samym miesiącu rok temu. Wiele wskazuje na to, że niedługo kredytobiorcy zapłacą więcej za swoje zobowiązania. Powodem nowe przepisy.

Niemal w każdym kwartale przybywa osób, którym banki udzielają kredytów hipotecznych. Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, w maju zanotowano wzrost na poziomie 10%. W czerwcu było to już o 20% więcej udzielonych kredytów niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Na spadek popytu w żaden sposób nie wpłynął rosnący w ostatnich latach wkład własny, który obecnie kształtuje się na poziomie 20% wartości kredytowanej nieruchomości. Osoby, które nie posiadają wystarczającej gotówki, często decydują się na dodatkowe ubezpieczenie kredytu, pozwalające ominąć ten wymóg.

Nowe obowiązki to nowe koszty

22 lipca weszły w życie nowe przepisy dotyczące kredytów hipotecznych. Oprócz pozytywnych dla klientów założeń, takich jakokreślony czas oczekiwania na decyzję banku czy ugodowe warunki spłaty w czasie problemów, pojawiło się też zagrożenie, że kredyty mieszkaniowe będą droższe. Czy będzie miało to bezpośrednie przełożenie na spadek zainteresowania ze strony klientów?

– Kredyty w najbliższym czasie mogą zdrożeć, ponieważ z punktu widzenia banków, dodatkowe obowiązki generują koszty. Jednak kredytobiorcom nowa ustawa znacznie ułatwi cały proces, dlatego uważam, że zmiany nie wpłyną negatywnie na ilość przyznawanych kredytów – ocenia Piotr Kijanka z  Grupy Deweloperskiej Geo.

W podobnym tonie wypowiadał się Bartosz Turek, analityk Open Finance, który potwierdza, że nowa ustawa wpłynie na całkowity koszt kredytu. – Nakłada ona na banki nowe obowiązki, co oznacza koszty. Niestety przeważnie jest tak, że przynajmniej część dodatkowych kosztów przedsiębiorstwa chcą przerzucać na swoich klientów. Wszystko wskazuje na to, że nie inaczej jest i w tym przypadku – mówił.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up