Kto będzie szukał pracowników w 2017 roku? Najgorzej na południu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

85% firm deklaruje chęć zatrudniania lub stabilizację w dotychczasowej liczbie etatów, a dodatnie prognozy odnotowano w 6 z 10 sektorach oraz w 5 z 6 badanych regionach kraju – wynika z kwartalnego raportu firmy doradztwa personalnego ManpowerGroup. Najlepsza sytuacja przewidywana jest w budownictwie i produkcji przemysłowej. Najgorzej będzie w sektorze energetyka/gazownictwo/wodociągi. Spośród regionów najmniejszy optymizm panuje wśród pracodawców z południa kraju.

Jak wynika z raportu, krajowi pracodawcy są umiarkowanie optymistyczni jeśli chodzi o plany rekrutacyjne w pierwszym kwartale przyszłego roku. 73% badanych firm planuje zachować liczebność personelu, a 12% chce zatrudniać więcej osób. Redukcję stanowisk planuje 8% przedsiębiorstw.

Jak mówi Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce, chociaż umiarkowany optymizm pracodawców utrzymuje się od ponad roku, to obecnie widoczna jest większa niepewność ostrożność co do planów powiększania swoich zespołów w najbliższej przyszłości. Dodaje też, że nie jest to znacząca zmiana.

– Wprawdzie wraz z początkiem nowego roku możemy spodziewać się pewnego spadku ilości dostępnych ofert w niektórych obszarach. Będzie to jednak spowodowane naturalną sezonowością rynku pracy oraz zakończeniem okresu okołoświątecznego. W nowym roku możemy spodziewać się ugruntowania dotychczasowej sytuacji rynku pracownika, który skłania przedsiębiorców do poszukiwania nowych źródeł talentów oraz sięgania po niewykorzystane metody zatrzymywania pracowników w firmach – ocenia Iwona Janas.

Najgorzej na południu

Tylko w jednym z pięciu badanych regionów Polski prognoza netto zatrudnienia była ujemna. Chodzi o południe kraju (-1). Najwyższą notę uzyskano w regionie południowo-zachodnim, gdzie zanotowano wynik na poziomie +18%.

Im większe przedsiębiorstwo, tym lepsze prognozy. Wśród największych firm prognoza zatrudnienia wynosi +22%. W średnich przedsiębiorstwa +11%, a w małych i mikro +4%.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up