Kto najczęściej oszukuje w korporacji?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Mężczyzna w wieku 36-55 lat z co najmniej sześcioletnim stażem, działający w grupie – to profil sprawcy nadużyć w polskich korporacjach. Najczęściej popełnianymi oszustwami są malwersacje finansowe i nadużycia w obszarze zakupów – donosi „Rzeczpospolita” na podstawie badania firmy audytorsko-doradczej KPMG.

Badanie „Profil korporacyjnego oszusta” pokazuje, że oszust zazwyczaj nie działa w pojedynkę, a we współpracy z byłymi bądź obecnymi pracownikami znającymi strukturę organizacyjną firmy. W Polsce grupowe oszustwa stanowią aż 75% całości, w przypadku gdy na świecie już tylko 62%.

– Oszuści coraz częściej działają w większych, ponad pięcioosobowych grupach. Odsetek takich nadużyć wzrósł z 9% w 2010 roku do 20% w 2015. Nadużycia dokonywane przez kilka osób będących w zmowie generują znacznie większe straty, trwają dłużej i są trudniejsze do wykrycia – mówi Agnieszka Gawrońska – Malec, dyrektor w zespole zarządzania ryzykiem nadużyć w KPMG Polska.

Im wyżej tym częściej

Co ciekawe, nadużyć dopuszczają się głównie pracownicy na najwyższych szczeblach – w tym członkowie zarządu, co znacznie utrudnia wykrycie ewentualnego sprawcy. To właśnie oni dopuszczają się aż 40% oszustw. – Im wyższe stanowisko, tym większa możliwość do przekonania innych do współpracy z oszustem – wyjaśniają przedstawiciele KPMG Polska.

Zdecydowanie najwięcej, bo aż 50% nadużyć jest wykrywanych przez przeglądy kierownicze. Dotyczy to przede wszystkim oszustów działających w pojedynkę. Kolejne miejsca zajmują formalne kanały informacyjne 31,3% i kanały nieformalne – 18,8%. Osoby działające w zmowie jest jednak dużo trudniej skontrolować. Jak pokazują badania, zazwyczaj do ujawienia dochodzi dopiero po kilku latach.

News will be here