Kto straci na wynajmowaniu mieszkań?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Ministerstwo Finansów zapewnia, że osoby, które zarabiają na wynajmowaniu mieszkań, nie stracą na nowych przepisach. Chodzi o ograniczenie preferencyjnego opodatkowania tym, którzy zarabiają na nieruchomościach powyżej 100 tysięcy rocznie. Według wyliczeń dotyczy to jedynie 2% Polaków oferujących mieszkania na wynajem.

Przypomnijmy, przed 2010 rokiem Polaków obowiązywały dwie stawki podatkowe. Pierwsza to 8,5% przy dochodach mniejszych niż cztery tysiące euro oraz 20%, gdy zarobek przekraczał tę kwotę. Wszystko zmieniło się w 2010 roku. Wówczas w przypadku najmu, podnajmu, dzierżawy i poddzierżawy zdecydowano się na ustanowienie stawki ryczałtu na poziomie 8,5%.

Teraz Ministerstwo Finansów chce ograniczyć preferencyjne opodatkowanie osobom, które traktują najem jako dodatkowe źródło dochodu, mając na własność wiele nieruchomości. Wszystko wskazuje na to, że od 2019 zostanie utworzony próg podatkowy na poziomie 100 tysięcy złotych rocznie. Nowe przepisy będą dotyczyły zarobku z 2018 roku.

Kogo dotkną zmiany?

Propozycja resortu została przyjęta bardzo sceptycznie. Pojawiły się obawy, że osoby inwestujące w mieszkania celowo będą zaniżać wpływy od najemców, a nawet przejdą do szarej strefy.

Jak mówił LoveKraków.pl Maciej Dymek z Private House Brokers, zmiany w przepisach mogą skusić Polaków do kombinowania i celowego zaniżania swoich dochodów. Wszystko będzie zależeć od skali. – Jeśli ktoś z wynajmu czerpie zysk oscylujący w granicach 100 tysięcy złotych, to chęć ominięcia reguł może być większa. Jeśli klient osiąga większe przychody, to wówczas dla spokoju i bezpieczeństwa podatek zapłaci – twierdził Maciej Dymek.

Po wielu wątpliwościach Ministerstwo Finansów przeprowadziło analizę zeznań podatkowych za lata 2015-2016. Wynika z niej, że zmiany dotknęłyby jedynie 2% Polaków zarabiających na wynajmie mieszkań. – Wydaje się mało prawdopodobne, aby ci podatnicy byli zainteresowani ukrywaniem swoich przychodów – napisał Paweł Gruza, wiceminister finansów.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up