Kto wynajmuje biura w kamienicach?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Aż 261 tysięcy mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej buduje się na terenie Krakowa. Tylko w tym roku do użytku zostanie oddane 225 tysięcy mkw. Wolne przestrzenie bardzo szybko znajdują nowych najemców, jednak dużą część rynku biurowego w Krakowie obejmują też stare kamienice, zlokalizowane w centrum miasta. Kto chętnie się w nich lokuje?

Za mkw. powierzchni w biurowcu klasy A w Krakowie trzeba zapłacić średnio od 13,2 do 15,5 euro przy cenie wywoławczej. Wpływa na to bardzo wysoki popyt ze strony międzynarodowych koncernów. Co ciekawe, w przypadku starych powierzchni w centrum ceny są na zbliżonym poziomie, a w przypadku ścisłego obrębu Starego Miasta często trzeba zapłacić więcej.

– Za tę cenę najemcy otrzymują prestiżową lokalizację, kameralność oraz niepowtarzalny klimat charakterystyczny dla odrestaurowanych budynków – tłumaczy Adam Florczyk, koordynator transakcji w dziale powierzchni biurowych w biurze regionalnym w Krakowie, Colliers International.

Początek działalności w starej kamienicy

To właśnie standard miejsca pracy często bezpośrednio wpływa na to, czy decydujemy się nawiązać współpracę z daną firmą. Wśród korporacji z sektora BPO/SSC pracownicy przywiązują dużą wagę do możliwości pracy w nowoczesnej przestrzeni biurowej. Kto wybiera starsze kamienice?

– W starszych obiektach swoje siedziby lokują często nieduże firmy, które są na początku swojej działalności i dla których powierzchnia biurowa nie ma tak wielkiego znaczenia. Wynika to również z faktu, że firmy te na początkowym etapie ukierunkowane są głównie na rozwój swojego biznesu, a co za tym idzie, nie mają wygórowanych potrzeb co do przestrzeni pracy – mówi Florczyk.

W ubiegłym roku nowe umowy najmu powierzchni biurowej w Krakowie stanowiły aż 61% całego rynku. Ekspansja najemców kształtowała się na poziomie 19, renegocjacje umów to 19%. Średnio firmy decydowały się na najem 1360 mkw., ale tylko połowa przekroczyła 670 mkw. Wśród największych transakcji zanotowano dziewięć umów na najem powierzchni powyżej 5 tysięcy mkw.

Wśród nowoczesnych powierzchni dostępne jest obecnie około 66 tysięcy mkw. z czego połowa mieści się w 27 biurowcach.

comments powered by Disqus