Kto złamał zakaz handlu 11 listopada? Wstępne wyniki kontroli

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Sześć sklepów wielkopowierzchniowych i 142 mniejsze placówki handlowe nie dostosowały się do przestrzegania zakazu pracy 11 listopada – wynika ze wstępnych wyników kontroli, którą przeprowadzili inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy. Pracodawcy uzasadniając łamanie zakazu powoływali się na nieznajomość przepisów. Inspektorzy przypuszczają, że chodziło wyłącznie o względy ekonomiczne.

Kontrola to efekt sygnałów, które docierały do inspekcji ze strony klientów, mediów, osób świadczących pracę, a także na podstawie doświadczeń z lat ubiegłych. PIP chciała sprawdzić również czy sklepy kontrolowane 15 sierpnia ponownie naruszyły zakaz.

Przodują małe sklepy

Rozpoznanie przeprowadzono w 1715 małych sklepach i 351 obiektach wielkopowierzchniowych. Część z nich w trakcie kontroli była zamknięta, w niektórych pracowali właściciele lub członkowie ich rodzin, a w tych, gdzie stwierdzono wykonywanie pracy podjęto dokładnej weryfikacji.

Połowa z 12 sklepów wielkopowierzchniowych złamała prawo. Wśród nich była m.in. polska sieć franczyzowa obejmująca zarówno sklepy wielkopowierzchniowe jak i mniejsze, oddział polskiej sieci sklepów AGD czy sklepy z artykułami instalacyjno-budowlanymi. W jednym ze sklepów spożywczych 12 pracowników nie było poddanych badaniom profilaktycznym, a 14 nie przeszło szkolenia BHP.

Zdecydowanie więcej nieprawidłowości wykryto w mniejszych obiektach handlowych. Spośród 767, gdzie sprzedawane były towary aż w 142 praca wykonywana była niezgodnie z prawem. Ujawniono też dwa przypadki, gdzie praca była wykonywana bez jakiejkolwiek umowy.

Pracowała we wszystkie święta

W jednym z małopolskich sklepów pracę wykonywała kobieta przebywająca na urlopie wychowawczym. 11 listopada nie był szczęśliwy również dla właściciela klepu w Tomaszowie Mazowieckim. Pracodawca uniemożliwiał przeprowadzenie kontroli, na skutek czego interweniowała policja. Ustalono, że pracownica świadczyła pracę we wszystkie święta w tym roku. Spośród sklepów ponownie kontrolowanych, osiem placówek znów naruszyło zakaz.

– Tak jak poprzednio większą skale nieprawidłowości stwierdziliśmy w placówkach mniejszych. Ujawniliśmy 18,5% placówek, które naruszały ten zakaz, co jest pewną poprawą w stosunku do sierpnia, kiedy było ich 21%.  W ramach tych kontroli ujawniliśmy większą skalę nieprawidłowości w placówkach wielkopowierzchniowych, ale żadna z nich nie należała do tych wielkich sieci zagranicznych hiper i supermarketów – mówi Anna Martuszewicz, zastępca dyrektora ds. departamentu prawnego Państwowej Inspekcji Pracy.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up