Kwietniowa Małopolska

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Bezrobocie, budownictwo i turystyka. Urząd Statystyczny w Krakowie podsumował pierwszy wiosenny miesiąc w małopolskich powiatach.

Według GUS największe mieszkania można nabyć w powiecie myślenickim i w Tarnowie, a najmniej bezrobotnych jest w Myślenicach, Krakowie i Nowym Sączu. Najwięcej mieszkań gotowych do użytkowania oddano zarówno w stolicy województwa, jak i całym powiecie krakowskim i gorlickim.

Bezrobocie

Najniższy wskaźnik bezrobocia zarejestrowano w Krakowie, w powiecie myślenickim oraz Nowym Sączu. O ile stopa bezrobocia jest w tych regionach najniższa, o tyle jest w nich najwięcej bezrobotnych, przypadających na jedną ofertę pracy.

Najcięższa sytuacja jest w powiatach tatrzańskim i dąbrowskim, gdzie stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w ubiegłym miesiącu kolejno 9 i 10,6 proc. Dla porównania w Krakowie, mieście z najniższym bezrobociem było to 2,4 proc.

W sumie w Małopolsce pod koniec kwietnia było ponad 61 tys. zarejestrowanych bezrobotnych, a więc niepodejmujących żadnej pracy, ale też w każdej chwili gotowych do zmiany swojej sytuacji. Kraków jako miasto ma również najmniejszą ilość osób pozostających bez pracy w wieku do 30 lat, bo ich odsetek wynosi mniej niż 22, ale też najwięcej 50-latków i starszych seniorów, którzy pozostają bez pracy.

Mieszkanie

Powiat krakowski i gorlicki oraz miasto Kraków to regiony, w których oddano do użytku najwięcej mieszkań. Było ich ponad 64. GUS odnotował nieco mniej lokali w powiecie wielickim, tarnowskim oraz nowotarskim.

W tych samych regionach wydano w kwietniu najwięcej pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych, było ich ponad 114. Choć wcześniej Gorlice górowały pod względem największej ilości zakończonych i udostępnionych inwestycji mieszkaniowych, to w ilości zezwoleń wydanych na budowę nowych budynków w kwietniu wynik nie jest już tak wysoki.

Prognozy

Analizując dane z ostatnich kilku miesięcy oraz porównując tegoroczne wyniki GUS do ubiegłych lat, można stwierdzić, że tendencje będą się zmieniać. Pogoda sprzyja ruchom turystycznym, które napędzają lokalną gospodarkę. Co więcej, będzie coraz więcej ogłoszeń oferujących prace sezonowe, które latem cieszą się dużą popularnością wśród studentów i uczniów. Dzięki temu maj może zaskoczyć nas jeszcze niższym bezrobociem zarówno w Krakowie, jak i całym województwie, które jest silnie ukierunkowane na turystykę.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up