Łatwiej dostać kredyt niż zaparkować

ulica Orlińskiego fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Mieszkańcy potężnego osiedla Nowe Czyżyny skarżą się na ogromne problemy parkingowe. Zarzucają firmie Budimex zwalczanie ogólnodostępnych miejsc dla samochodów i brak reakcji na trudności lokatorów. Deweloper odpiera, że znaki strefy zamieszkania zostały ustawione, ponieważ kierowcy parkowali nieprawidłowo, a wszystkie miejsca postojowe od początku były przeznaczone do sprzedaży.

Nowe Czyżyny to docelowo 19 bloków przy ulicy Orlińskiego oraz dziewięć w ramach osiedla Avia. Na niewielkim obszarze powstanie aż 3,5 tysiąca mieszkań i 2345 stanowisk dla samochodów. Ze względu na gęstą zabudowę i dużą liczbę lokali to właśnie problemy parkingowe stały się wizytówką osiedla.

O trudnościach mieszkańców głośno było już w kwietniu, gdy kilkanaście osób na osiedlu Avia wykupiło zewnętrzne miejsca postojowe w cenie 25 tysięcy złotych. Niedługo później okazało się, że miejsca te muszą zostać udostępnione dla osób niepełnosprawnych.

„To zagranie, żeby kupić garaż”

Teraz mieszkańcy zgłaszają kolejne problemy. Zdaniem naszego czytelnika deweloper zwalcza każde wolne miejsce na osiedlu, gdzie dałoby się parkować. – Wzdłuż bloków przy Orlińskiego 6 i 8 specjalnie są stawiane znaki "strefa zamieszkania", co uniemożliwia parkowanie na i tak zapchanym osiedlu. Jest to typowe zagranie, aby kupić garaż za 50 tysięcy złotych – zarzuca.

Swoje zarzuty ma też Rafał, mieszkaniec bloku Avia 3, który twierdzi, że miał informację, że zewnętrzne miejsca postojowe będą ogólnodostępne, tymczasem znalazły już swoich nabywców. Dostrzega też, że chociaż od kilku miesięcy słyszy, że zostało ostatnie miejsce w hali garażowej, to cały czas zajętych jest około 20% stanowisk.

– Budimex miał reagować, jeśli brak będzie miejsc parkingowych, nie reaguje. Wiąże się to pewnie z tym, że odpowiedzą, że cały czas mają dostępne miejsca w sprzedaży, ale ich cena jest astronomiczna. Dodatkowe opłaty za użytkowanie takiego miejsca też są wysokie – dodaje.

„Parkowali w niedozwolonych miejscach”

Andrzej Miś, rzecznik prasowy firmy Budimex odpiera, że znaki strefy zamieszkania zostały ustawione przez zarządców w wyniku uchwał wspólnot mieszkaniowych, a wiele do życzenia pozostawiał sposób parkowania samochodów.

– Znaki te zostały ustawione, aby poprawić bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. Niestety kierowcy parkowali wcześniej w niedozwolonych miejscach: na chodnikach, wzdłuż jezdni, blokując między innymi swobodne parkowanie i wyjazd z zatok parkingowych, które znajdują się przy budynkach – tłumaczy.

Nie zgadza się również z zarzutami dotyczącymi pozbawienia mieszkańców miejsc parkingowych na terenie osiedla Avia. – Wszystkie miejsca postojowe zewnętrzne zaprojektowane na osiedlu Avia były od początku przeznaczone do sprzedaży – wyjaśnia.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up