Najwyższa i najnowocześniejsza wieża kontroli lotów w kraju. Kraków Airport z nowym centrum dowodzenia

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W poniedziałek, 12 lutego Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zaprezentowała nową więżę kontroli lotniska w Kraków Airport. W oficjalnym otwarciu nowego obiektu, uczestniczyli minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Janusz Niedziela.

Wieża kontroli lotów w Kraków Airport to najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce, który maksymalizuje poziom bezpieczeństwa działań systemów niezbędnych do kontroli ruchu lotniczego. Budynek powstawał przez ostatnich siedemnaście miesięcy. Głównym celem było poprawienie warunków pracy służby ruchu lotniczego oraz zapewnienie miejsca dla nowoczesnych systemów. W tej chwili prowadzona jest tam służba kontroli zbliżania (APP), kontrola lotniska (TWR) oraz służba informacji powietrznej (FIS).

– W lotnictwie musimy być zawsze pewni na sto procent tego, co robimy – mówi Artur Lamparski, kontroler lotów. – Wieża kontroli lotów stanowi więc centrum dowodzenia całego lotniska, to właśnie tutaj rozpoczynamy każdą akcję ratowniczą. Nowy obiekt jest o tyle dobrze zlokalizowany i zaprojektowany, że z wysokości czterdziestu metrów jesteśmy w stanie zobaczyć w końcu całe pole manewrowe z płytą postojową samolotów. Teraz właściwie wystarczy wyjrzeć przez okno, co do tej pory było po prostu niemożliwe. Poprzednia wieża kontroli lotów mierzyła zaledwie piętnaście metrów.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Okazuje się, że nowy obiekt Kraków Airport działał już od końca stycznia. Wieża kontroli lotów pracowała jednak w trybie „shadow mode”, który polegał na równoległej pracy nowego obiektu z rezerwową załogą pozostającą do dyspozycji w starej lokalizacji. Po zakończeniu tych tekstów podjęto decyzję o uruchomieniu operacyjnym, a zarazem całkowitym przeniesieniu obsługi ruchu lotniczego do nowej wieży.

– Jestem pod wielkim wrażeniem tego, co mogłem zobaczyć na krakowskim lotnisku, a to dlatego, że kwestią, która przyświecała budowie wieży kontroli lotów było przede wszystkim bezpieczeństwo, odmieniane na wszelkie możliwe sposoby – mówił Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury. – To wielki powód do dumy, że w Polsce powstają nowoczesne technologie, które wspomagają nadzór nad ruchem lotniczym na najwyższym, światowym poziomie.

Całkowita wysokość budynku to 45,21 m, natomiast sala operacyjna położona jest na wysokości 38,68 m. Koszt inwestycji to 50 mln zł. W grudniu 2018 r. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej planuje uruchomienie podobnej wieży na katowickim lotnisku. Wtedy też katowicka wieża kontroli lotów, będzie miała najwyżej położoną salę operacyjną w Polsce, czyli na wysokości blisko 41 m.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up