Magia krakowskich kamienic. Inwestorzy i mieszkańcy wybierają zabytkowe nieruchomości

fot. FOT. KRZYSZTOF KALINOWSKI/LOVEKRAKOW.PL

Rok 2017 był kolejnym, w którym sprzedaż mieszkań i apartamentów w odnowionych kamienicach w Krakowie wzrosła – tak wynika z podsumowania firmy Koneser Group, zajmującej się renowacją zabytkowych nieruchomości. Wzrost dotyczy głównie zainteresowania apartamentami z segmentu premium, powyżej 1 mln zł.

Ekskluzywne apartamenty w cenie

Jak informuje Marta Krupa, PR i margeting manager z firmy Koneser Group, wzrost sprzedaży obserwujemy nie na podstawie ilości sprzedaży mieszkań, a ich wartości. Okazuje się, że w 2017 rok firma zaobserwowała trzykrotny wzrost zainteresowania apartamentami z segmentu premium, powyżej 1 mln zł. – Nie zdradzimy, ile transakcji zostało sfinalizowanych, jednakże patrząc całościowo jest to wynik średnio dwukrotnie wyższy niż ten z roku poprzedniego – mówi Krupa. I dodaje, że w 2016 roku aż 51 proc. inwestujących Polaków zainwestowało w nieruchomości, aby ulokować swój kapitał. To wciąż najbardziej popularna forma inwestowania w naszym kraju.

Lokalizacja w zależności od potrzeb

W przypadku lokalizacji, która była wybierana przez klientów firmy Koneser Group, możemy mówić o sztywnym podziale według grup klientów i ich wymagań co do funckji, jaką spełniać ma nieruchomość. – Osoby poszukujące luksusowych apartamentów dla siebie bądź jako miejsca prowadzenia swojej działalności, częściej wybierały plac Na Groblach – tłumaczy Krupa. – Uwarunkowane to było przede wszystkim sąsiedztwem Zamku Królewskiego na Wawelu i usytuowaniem w ścisłym centrum miasta. Natomiast kupujący, którzy poszukiwali nieruchomości pod kątem inwestycyjnym, wybrali kamienicę przy ul. św. Sebastiana, czyli pomiędzy Starym Miastem a Kazimierzem. – Jest to rozwiązanie doskonale przemyślane pod kątem wynajmu tych mieszkań turystom, których z roku na rok przybywa coraz więcej do Krakowa – mówi Krupa. – W tym przypadku nadal królują mieszkania małe, maksymalnie do 40 m2.

Mieszkanie w sercu miasta

Według Cypriana Chałupczaka, współzałożyciela Koneser Group, można się spodziewać, że w 2018 roku zainteresowanie nieruchomościami utrzyma się na podobnym poziomie do roku poprzedniego. – Rynek wciąz jest nasycony, mieszkań nadal brakuje, co wpływa na rozwój zagranicznych korporacji i ich napływ do Krakowa – tłumaczy Chałupczak. – Ponadto Polacy rozumieją, że inwestowanie w mieszkania to jedno z najpewniejszych źródeł stałego dodatkowego dochodu i właśnie dlatego tak chętnie kupują kawalerki czy mieszkania typu one-bedroom. Ekspert zauważa, że większym zainteresowaniem w tym roku będą cieszyły się mieszkania urządzone w wysokim standardzie.

Chałupczak wskazuje również na fakt, że mieszkania dostępne w kamienicach, które przechodzą generalne remonty, stanowią atrakcyjny produkt nie tylko dla inwestorów. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się one wśród mieszkańców Krakowa i wielbicieli specyficznej architektury kamienic. – Oczywiście dodatkowym atutem jest również lokalizacja – dodaje Chałupczak. – Gdy nowe inwestycje powstają coraz dalej od ścisłego centrum, poszukujący nieruchomości zyskują możliwość zamieszkania w sercu miasta, gdzie mamy do czynienia z połączeniem historii z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi.