Małe przedsiębiorstwa mogą liczyć na zwolnienia od opłat w Krakowie

fot. KRZYSZTOF KALINOWSKI / LOVEKRAKÓW.PL

W środę, 13 czerwca Rada Miasta Krakowa przyjęła projekt uchwały, która ma zwalniać małe przedsiębiorstwa rozpoczynające prowadzenie działalności w Krakowie od podatku od nieruchomości. Zapisy skupiają się wokół przedsiębiorców, którzy korzystają z programu pomocy de minimis.

Zwolnienie od podatku nawet na pięć lat

Zapisy w uchwale dotyczą przedsiębiorstw, które rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Krakowa w ramach programu pomoc de minimis. Program ten polega na wsparciu ze strony państwa dla przedsiębiorców. Unia Europejska nie pozwala organom publicznym na finansowanie firm, bo na lepszą pozycję wysunęłyby się te wspierane przez rządy, co w efekcie zaburzyłoby konkurencyjność na rynku. Program de minimis sprowadza się zatem do niskiej dotacji, która nie wpływa na handel międzynarodowy, ale wspiera za to małe biznesy. Dane państwo członkowskie decyduje o formie (kursy i szkolenia, inwestycje, zwolnienia podatkowe, tworzenie nowych miejsc pracy, wyposażanie biura) oraz wysokości przyznawanej pomocy.

Co nowe zapisy oznaczają w praktyce? Zwolnienie od podatków od nieruchomości będzie obowiązywało od pierwszego dnia miesiąca następującego po czasie, w którym złożono wniosek. W przypadku potrzeby wybudowania nowego budynku zwolnienie przysługuje od 1 stycznia przyszłego roku. Siedziba przedsiębiorcy lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej musi znajdować się na terenie Krakowa. Samo zwolnienie trwa maksymalnie pięć lat, natomiast wnioski będzie można składać do 30 czerwca 2021 roku.

Może skorzystać 280 nowych przedsiębiorców

Aby przedsiębiorstwo zostało zwolnione z podatku od nieruchomości, musi spełnić kilka wymogów. Nie może być przedsiębiorstwem powstałym z przekształcenia, połączenia lub podziału innych podmiotów gospodarczych, nie może również prowadzić jakiejkolwiek działalności w okresie trzech lat przed przyznaniem zwolnienia. Przepisy nie uwzględniają również budynków, w których znajdują się stacje paliw lub wielkopowierzchniowe galerie handlowe.

Według symulacji przeprowadzonej w ramach Krakowskiego Programu Przedsiębiorczości Rozwoju Gospodarczego Miasta, ze zwolnienia może skorzystać około 280 nowych przedsiębiorców. Przyjęcie uchwały będzie wymagało od miasta przeznaczenia na ten cel około 700 tys. zł rocznie.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up