Małopolska wiceliderem innowacyjności

fot. Sebastian Dudek/LoveKraków.pl

Małopolska zajęła drugie miejsce w raporcie Banku Millennium, oceniającym potencjał innowacyjności regionów. Nasze województwo zostało docenione między innymi za sytuację na rynku pracy, liczbę patentów czy relację wydatków na badania i rozwój do PKB. Wynik regionu zdecydowanie zawyżył Kraków.

W raporcie „Indeks Millennium – Potencjał Innowacyjności Regionów 2017” Małopolska osiągnęła wynik 88 pkt, co pozwoliło na zajęcie drugiego miejsca. Wyższym wynikiem może pochwalić się jedynie województwo mazowieckie z rezultatem na poziomie 98 punktów. Kolejne miejsca to województwa dolnośląskie – 76 pkt, i pomorskie – 74 punkty. Najniższy poziom innowacyjności zanotowano w województwach lubuskim, warmińsko-mazurskim oraz w świętokrzyskim, kolejno po 38, 41 i 48 punktów.

Nasze województwo znajdowało się w czołówce pod względem wszystkich analizowanych wskaźników. Prym wiedziemy przede wszystkim w liczbie studentów, przypadających na 10 tysięcy mieszkańców. Małopolska wysokie lokaty zajęła także w liczbie osób pracujących w sektorze „badania i rozwój”, wysokiej relacji wydatków na badania i rozwój w stosunku do PKB, dużej liczbie patentów na milion mieszkańców czy w zestawieniu wydajności pracy.

Zdywersyfikowany rozwój

Jak mówi LoveKraków.pl jeden z autorów raportu, Adam Berent, Dyrektor Departamentu Ratingu w Banku Millennium, potencjał rozwoju innowacyjności w naszym województwie utrzymuje się na wysokim poziomie. Zjawisku sprzyja między innymi zdywersyfikowana struktura branżowa regionu.

– Konsekwentnie wzrasta udział innowacyjnych gałęzi przemysłu. Przemysł elektromaszynowy, chemiczny i tworzyw sztucznych stanowią już ponad 1/3 produkcji regionu i udział ten wciąż rośnie. Zdecydowana większość firm z tych branż wprowadziła w ostatnich latach innowacje procesowe lub produktowe – tłumaczy.

Nie są to jednak jedyne nasze atuty. – Prężnie rozwijają się Specjalne Strefy Ekonomiczne, w których swoje zakłady ulokowały czołowe firmy branży motoryzacyjnej, takie jak Volvo i MAN oraz  japoński potentat w branży podzespołów Mabuchi. Nowe inwestycje w Skawinie oraz w Chrzanowie rozpoczyna także Grupa Valeo – dodaje Adam Berent.

Koszty pracy hamulcem

Jak zwracają uwagę autorzy badania, ogromny wpływ na wynik całego województwa ma bardzo silna pozycja Krakowa. Nasze miasto w poziomie innowacyjności zdecydowanie przeważa nam pozostałą częścią województwa. Na przestrzeni lat widoczne jest też zacieranie się granicy pomiędzy województwem mazowieckim, a innymi czołowymi regionami.

Jakie będą najbliższe lata? Obok rozwijającego się przemysłu i usług mocno rozwijać będą się projekty w ramach akceleratorów przedsiębiorczości. – Wspierają one startupy w procesie przygotowywania innowacyjnych rozwiązań dla przemysłu. W najbliższych latach czynnikiem hamującym rozwój regionu mogą być relatywnie wysokie koszty pracy – ocenia przedstawiciel Banku Millennium.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up