Małopolska z największymi spadkami w liczbie turystów korzystających z noclegów

Hotel fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W maju 2020 r. w turystycznych obiektach noclegowych zatrzymało się 387,2 tys. turystów i było to o prawie 2,9 mln osób mniej niż w maju 2019. Największe spadki zanotowano w województwie małopolskim.

Zgodnie z decyzją Rady Ministrów od 2 maja było możliwe wznowienie prowadzenia działalności związanej ze świadczeniem usług hotelarskich. – Część obiektów noclegowych nie rozpoczęła jednak przyjmowania gości od początku maja lub nadal nie podjęła działalności – mówią przedstawiciele Głównego Urzędu Statystycznego.

Z danych opracowanych przez GUS wynika, że w maju tego roku w turystycznych obiektach noclegowych zatrzymało się̨ 387,2 tys. turystów i było to prawie 2,9 mln osób mniej niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

Turyści krajowi (367,2 tys.) stanowili 94,8% wszystkich użytkowników. W porównaniu do maja 2019 roku było ich mniej o 85,9%. Liczba turystów zagranicznych wyniosła 19,9 tys. i zmniejszyła się o 97,1%. Najliczniejszą grupę turystów zagranicznych stanowili goście z Korei Południowej oraz Ukrainy (po 5,5 tys. osób).

Największe spadki w Małopolsce

Spadek liczby turystów korzystających z noclegów odnotowano we wszystkich województwach. Największy wystąpił w obiektach noclegowych zlokalizowanych na terenie Małopolski (o 93,6%) i Mazowsza (o 91,5%), zaś najmniejszy
w obiektach położonych w województwie pomorskim (o 83,0%) i podkarpackim (o 83,2%).

Według wstępnych danych w czerwcu 2020 r. spadek liczby turystów w obiektach noclegowych w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku odnotowano we wszystkich województwach, w tym największy w mazowieckim (o 76%). Najmniejszy spadek zaobserwowano w województwie zachodniopomorskim (o 46%).

 

comments powered by Disqus