MdM na krakowskim rynku wtórnym to fikcja

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

1 stycznia zostanie uruchomiona druga część środków w programie Mieszkanie dla Młodych na rok 2017. Osoby chcące kupić mieszkanie na krakowskim rynku wtórnym nie mają jednak zbyt dużego wyboru i muszą się s,pieszyć. Ze względu na ustalony limit cen kwalifikujący do dopłaty na mieszkanie używane, obecnie spełnia go tylko 2,7% lokali na sprzedaż – wynika z opracowania Open Finance.

Limit cenowy kwalifikujący do dopłaty mieszkania na rynku wtórnym w Krakowie to 4293,45 złotych za mkw. W zestawieniu były wzięte pod uwagę oferty na portalach homebroker.pl, dom.gratka.pl, morizon.pl i otodom.pl. Wynika z niego, że do dopłaty kwalifikują się jedynie 332 mieszkania o powierzchni do 75mkw., co stanowi jedynie 2,7% mieszkań.

Jest to trzeci najniższy wynik we wszystkich polskich miastach. Gorzej sytuacja wygląda tylko w Rzeszowie – 2,3% i Warszawie – 2,4%. Dla porównania w Gorzowie Wielkopolskim wynik to 67,9%, a rezultaty w Kielcach, Katowicach i Bydgoszczy oscylują około 50%.

– Wszystkiemu winne są ustawowe zasady zgodnie z którymi ustala się limity cen w programie. Są one oderwane od kwot faktycznie płaconych za mieszkania. Kalkulacje przeprowadza się na podstawie teoretycznej miary, która ma pokazywać jaki jest koszt budowy metra kwadratowego nowego mieszkania w danej lokalizacji. Problem m.in. w tym, że wojewodowie ustalając te wskaźniki, mają szerokie pole do własnych analiz – ocenia Bartosz Turek, analityk Open Finance.

Wielu chętnych

W wielu miastach mieszkańcy mają jednak w czym wybierać. Jak szacuje Anna Ciastoń z Banku Gospodarstwa Krajowego, środki na przyszły rok mogą się skończyć bardzo szybko.

– BGK oszacowuje, że środki na rezerwację wypłat finansowego wsparcia planowanych na rok 2017 mogą skończyć się w kwietniu, biorąc pod uwagę większą pulę środków w porównaniu do roku 2016, kiedy dopuszczalny limit środków przypadający na ten rok – 95%, został przekroczony 15 marca 2016 roku – ocenia Anna Ciastoń.

Łączna kwota wsparcia na przyszły rok to 273 mln złotych. Zgodnie z zapisami ustawy określającymi zasady programu, Bank Gospodarstwa Krajowego wstrzymał w tym roku przyjmowanie wniosków o dofinansowanie wkładu własnego na przyszły rok. Ponowne ubieganie się o środki będzie możliwe od 1 stycznia.