Miasto obniża czynsz dla przedsiębiorców

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

2,7 tys. przedsiębiorców może skorzystać z ulg na czynsz. Muszą tylko złożyć wniosek, w którym wykażą spadki w obrotach lub że są zamknięci z uwagi na obowiązujące prawo.

Przedsiębiorcy wynajmujący lokale użytkowe od miasta, którzy przez pandemię nie mogą prowadzić działalności, zapłacą mniej za czynsz. W budynkach należących do miasta, a którymi dysponuje ZBK, stawka zostanie obniżona do kosztów eksploatacyjnych (4,89 zł/m2 netto).

Natomiast ci, którzy w jakimś zakresie działają, np. restauratorzy serwujący dania na wynos, mogą się ubiegać o zmniejszenie stawki. Jeśli udokumentują spadki w obrotach większe niż 25% - czynsz zostanie obniżony o połowę. Jeśli zaś spadki będą większe niż połowa, stawką zostanie zmniejszona o 75%.

Oczywiście dane te muszą być odpowiednio udokumentowane. Urzędnicy będą brać pod uwagę średnią arytmetyczną obrotów lub przychodów ze stycznia i lutego 2020 roku lub analogicznego miesiąca, na który jest wnioskowana obniżka, z roku 2019.

– Do końca roku obowiązywały ulgi dla przedsiębiorców, którzy u nas wynajmowali. Jest to 2,7 tys. przedsiębiorców, z tego ponad tysiąc skorzystało z ulg. Przedłużamy więc te warunki, jeśli się wykaże straty – mówi wiceprezydent Krakowa Bogusław Kośmider.

Jak podkreśla Kośmider, ważne jest to, aby zainteresowani zgłosili się do ZBK. – Chcemy, żeby decyzje były wydawane jak najszybciej – stwierdza wiceprezydent. Ulgi te będą traktowane jako pomoc de minimis.

 

 

comments powered by Disqus