Miasto podsumowało ubiegły rok na krakowskim rynku nieruchomości

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kraków przyciąga kolejnych inwestorów, którzy bezpośrednio wpływają na rozwój rynku nieruchomości w naszym mieście. W ostatnich latach powstało wiele nowych biurowców czy hoteli, które jeszcze mocniej napędzają gospodarkę Krakowa. Jaki był ubiegły rok na lokalnym rynku nieruchomości, przedstawia publikacja Krakowski Rynek Nieruchomości, wydana przez Wydział Rozwoju Miasta.

Krakowski Rynek Nieruchomości to raport, który ukazuje się od 2005 roku. Pierwotnie miał on formę publikacji polsko-angielskiej. Obecnie ukazują się dwa oddzielne opracowania w językach polskim i angielskim. Pierwsza część, przygotowywana w języku angielskim, powstaje głównie z myślą o Targach MIPIM, gdzie pełni rolę informacji o powierzchniach komercyjnych. Publikacja w języku polskim zawiera natomiast informacje o powierzchniach komercyjnych i rynku mieszkaniowym.

Głównym odbiorcą publikacji są uczestnicy targów i spotkań biznesowych. Informacje o rynku mieszkaniowym wykorzystywane są między innymi przez rzeczoznawców. KRN przybliża specyfikę rynku nieruchomości, ze szczególnym uwzględnieniem rynku powierzchni komercyjnych.

Zainteresowani znajdą tu kompleksową analizę zmian na rynku biurowym, hotelowym, magazynowym czy handlowym. Nie brakuje także informacji na temat mieszkań, domów i gruntów. Przyciągać mają w dużej mierze liczby. Obecnie w naszym mieście w 10 publicznych i 13 niepublicznych szkołach wyższych kształci się 180 tysięcy studentów, z czego 49 tysięcy na kierunkach inżynierskich.

Łatwość w znalezieniu pracowników może być czynnikiem, który przyciągnie do Krakowa kolejnych inwestorów. Już teraz w naszym mieście stacjonuje 160 firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, gdzie pracuje około 60 tysięcy osób. W rankingu „Top 100 Outsourcing Destination 2016” Kraków utrzymał 9. miejsce na świecie, a zarazem najlepsze w Europie, jako lokalizacja dla tego typu inwestycji.

Nie bez znaczenia dla rozwoju rynku nieruchomosci w Krakowie jest też bijąca kolejne rekordy branża turystyczna. W 2013 roku nasze miasto odwiedziło 9,3 mln turystów. W ubiegłym roku było to już 12 milionów gości.

Z raportem można zapoznać się tutaj: http://www.bip.krakow.pl/zalaczniki/dokumenty/n/178953/karta

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up