Miasto Wspólne sprawdza reprywatyzację w Krakowie

Pałac na Szlaku fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Stowarzyszenie Miasto Wspólne przekazało prokuraturze rejonowej informacje o potencjalnych nieprawidłowościach reprywatyzacyjnych w Krakowie. Chodzi o Pałac na Szlaku, gdzie jeszcze w latach 90. mieściła się siedziba Radia Kraków. Stowarzyszenie zapewnia, że trafiło na informację o tzw. podwójnym zwrocie.

Jak poinformował Tomasz Leśniak, stowarzyszenie Miasto Wspólne jest w trakcie analizy przypadków "dzikiej reprywatyzacji" w Krakowie. Teraz pierwsza sprawa zarzucanego przez stowarzyszenie oszustwa przy reprywatyzacji została zgłoszona do prokuratury rejonowej. Chodzi o zabytkowy pałac przy ul. Szlak.

– Mamy dokument z Ministerstwa Finansów, są układy indemnizacyjne między Polską a Wielką Brytanią, gdzie pojawia się adres Warszawska 12, Szlak 67 i Szlak 71. To są adresy, które odpowiadają dzisiejszej lokalizacji Pałacu na Szlaku – informuje Leśniak.

Co to oznacza? Zdaniem przedstawicieli stowarzyszenia mogło dojść do tzw. podwójnego zwrotu. – W okresie PRL-u zostało zapłacone odszkodowanie za tę nieruchomość, po czym w latach 90. rodzina Tarnowskich ponownie odzyskała pałac i sprzedała go – twierdzi Tomasz Leśniak.

Powstanie mapa reprywatyzacji

W prokuraturze rejonowej powstał zespół mający dokładniej przyjrzeć się reprywatyzacji w Krakowie, jednak zajmuje się on jedynie sprawami z lat 2005-2016. – Naszym zdaniem, jeśli chcemy uzyskać pełny obraz dzikiej reprywatyzacji w Krakowie, to prokuratura powinna zająć się również sprawami sprzed 2005, w tym z lat 90. Taka analiza, jeśli zostaną znalezione nieprawidłowości, otwiera drogę dla postępowań cywilnych – mówi Leśniak.

W najbliższych tygodniach stowarzyszenie zajmie się tworzeniem krakowskiej mapy reprywatyzacji, która, zdaniem jego członków, będzie opisywać bezprawne przypadki przejęć kamienic w Krakowie. – Prosimy o kontakt wszystkich lokatorów oraz osoby, które posiadają wiedzę na temat reprywatyzacji w Krakowie, jeśli podejrzewają, że dana kamienica została sprzedana bezprawnie – mówi Weronika Śmigielska.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up