Mieszkańcy Dębnik obawiają się programu Mieszkanie Plus

ul. Kolista fot. Łukasz Bunsch

W lutym miasto wskazało działki, na których prawdopodobnie powstaną pierwsze mieszkania w rządowym programie „Mieszkanie Plus”. Wśród nich wytypowane zostały tereny w pobliżu ulic Zamiejskiej i Kolistej, gdzie przewidziano około 170 mieszkań. Lokalizacja inwestycji budzi już pierwsze obawy ze strony mieszkańców ze względu na fakt, że okolica charakteryzuje się niską zabudową.

Rządowy program Mieszkanie Plus od początku ma wielu zwolenników, jak i przeciwników. Budowy w Dębnikach mocno obawiają się członkowie wspólnoty mieszkaniowej Tymotkowa. Zdaniem Łukasza Bunscha, mieszkańca ul. Tymotkowej, gdzie w pobliżu mają powstać mieszkania, to tylko pozornie dobra wiadomość, ponieważ inwestycji zupełnie nie sprzyja otoczenie. Okolica charakteryzuje się niską zabudową jednorodzinną.

– Zarówno ulica Zamiejska i Kolista to wąskie uliczki bez pobocza i chodnika. Obecnie śluza jako dojazd do mniej więcej 30 domów i wspólnoty mieszkaniowej z 30 mieszkaniami. Ruch jest niewielki, ale nawet obecnie poruszanie się po Kolistej do przyjemności nie należy – twierdzi.

Jego obawy budzi też fakt, że 170 mieszkań nie powstanie w niskiej zabudowie, co całkowicie zaburzy proporcje względem otaczającej zabudowy. Problematyczne może być także poruszanie się ciężkiego sprzętu po ulicy Kolistej. – Obawiam się, że walec o nazwie Mieszkanie Plus nie będzie przejmował się żadnymi przepisami budowlanymi i powstanie kolejny koszmar urbanistyczny – uważa.

W oczekiwaniu na wyniki analizy

Jak poinformował Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, do tej pory prezydent Krakowa wytypował jedynie wstępne lokalizacje, a każda z nich zostanie poddana szczegółowej analizie.

– Jest to wstępna deklaracja władz gminy o włączeniu się w realizację programu. Dokumenty związane z ewentualną inwestycją są szczegółowo analizowane, pod względem technicznych i finansowych, przez ekspertów BGK Nieruchomości – tłumaczy.

Docelowo w najbliższych latach ma powstać na terenie naszego województwa około 1000 mieszkań w ramach rządowego programu. Oprócz terenu przy ulicy Kolistej i Zamiejskiej lokali w naszym mieście należy spodziewać się przy ul. Na Zakolu Wisły i przy ul. Strażackiej. Zanim gotowość do uczestnictwa w programie wyraził Kraków, chęć współpracy wyraziła Skawina i Trzebinia.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up