Mieszkańcy Krakowa świadomi decyzji emerytalnych

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie podsumował liczbę wniosków oraz wydanych decyzji dotyczących nowych przepisów emerytalnych. Z 26 tysięcy uprawnionych w krakowskim oddziale 11 292 osoby zdecydowały, że przejdą na emeryturę już teraz. Większą chęć do zakończenia pracy wykazują kobiety.

Od 1 października obowiązują nowe przepisy, obniżające wiek emerytalny dla kobiet do 60 lat, a dla mężczyzn do lat 65. W związku z tym w naszym województwie z tego prawa może skorzystać w tym kwartale ponad 48 tysięcy osób. W krakowskim oddziale ZUS i podległych mu inspektoratach jest to 26 tysięcy mieszkańców.

Od 1 września do 16 listopada w całej Małopolsce przyjęto 27 212 wniosków, z czego w krakowskim oddziale były to 11 292 wnioski. Zdecydowanie największe zainteresowanie przejściem na emeryturę zanotowano w pierwszym miesiącu. Obecnie do ZUS-u wpływa około 150 wniosków dziennie.

Przemyślane decyzje

Jak informuje Barbara Balon, zastępca dyrektora ds. świadczeń, od 2 października do 18 listopada wydano prawie 10,5 tysiąca decyzji z tytułu obniżonego wieku emerytalnego, z czego około 8,5 tysiąca zostało już wypłaconych. Pozostała liczba to wydawane decyzje zawieszające wypłatę. – Więcej osób składających wnioski to kobiety. Różnica w płci to około tysiąc osób na rzecz kobiet – mówi Balon.

Zainteresowanie przejściem na emeryturę na nowych zasadach jest tak wysokie, jak przypuszczano. – Szacowaliśmy, że liczby będą kształtować się na tym poziomie. Trudno powiedzieć, czy to dużo, czy mało. Raczej jest to realistyczna wielkość. Ludzie podejmują decyzje w przemyślany sposób i biorą pod uwagę wysokość prognozowanej emerytury, co ma niewątpliwie duże znaczenie – ocenia Marcin Kopeć, dyrektor oddziału ZUS w Krakowie.

Przedsiębiorcy i niezatrudnieni

Wśród chętnych na emeryturę w wieku 60 i 65 lat wyróżniają się dwie grupy. – Na pewno są to osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Składają wnioski o emeryturę, bo wiąże się to dla nich z ulgą. Nie muszą wtedy opłacać składek. Są to też osoby niezatrudnione, które czekały na 1 października, by mieć zabezpieczenie finansowe – mówi Barbara Balon.

Cały czas do dyspozycji mieszkańców jest też usługa doradcy emerytalnego. Bezpłatnych porad udziela 42 ekspertów w Małopolsce, w tym 18 w oddziale krakowskim i podległych inspektoratach. – Doradcy są przeszkoleni, aby udzielać naszym klientom kompleksowej informacji na temat możliwości przejścia na emeryturę, a przede wszystkim, by przy wykorzystaniu kalkulatora emerytalnego wyliczyć prognozowany poziom świadczenia emerytalnego – podsumowuje dyrektor Kopeć.

Każdy rok pracy dłużej przekłada się na wzrost emerytury o około 8%. Obecnie przeciętna emerytura w Krakowie kształtuje się w granicach od 1650 złotych do 2885 złotych brutto.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up