Mieszkania na sprzedaż w Krakowie – którą dzielnicę wybrać?

Stolica Małopolski oferuje wszystko, co niezbędne jest do komfortowego z życia w dużym mieście. Planujący osiąść tu na stałe z pewnością docenią szeroką ofertą kulturalną, rozwiniętą infrastrukturę transportową, niską stopę bezrobocia, a także zróżnicowany pod względem cen rynek nieruchomości. Szukasz mieszkania na sprzedaż? Kraków to nie tylko kosztowne Stare Miasto. Zobacz, jak kształtują się ceny w poszczególnych dzielnicach.

Szukając mieszkania na sprzedaż w Krakowie, możesz przebierać w ofertach z rynku wtórnego lub pierwotnego ulokowanych w 18 dzielnicach miastach. Od 1991 roku do terytorium miasta wlicza się: Stare Miasto, Grzegórzki, Prądnik Czerwony, Prądnik Biały, Krowodrzę, Bronowice, Zwierzyniec, Dębniki, Łagiewniki-Borek Fałęcki, Swoszowice, Podgórze Duchackie, Bieżanów-Prokocim, Podgórze, Czyżyny, Mistrzejowice, Bieńczyce, Wzgórza Krzesławickie i Nową Hutę. W portalach ogłoszeniowych z mieszkaniami na sprzedaż Kraków często dzielony jest na sześć historycznych obszarów, a więc Stare Miasto, Zwierzyniec, Kleparz, Grzegórzki, Podgórze i Nową Hutę.

Mieszkania na sprzedaż Kraków – z rynku wtórnego czy od dewelopera?

Kraków, jako turystyczna perła Małopolski, kojarzy się przede wszystkim z zabytkowymi kamienicami w centralnie położonych dzielnicach takich jak Stare Miasto, Grzegórzki, Podgórze czy Dębniki. Mieszkania na sprzedaż w takiej zabudowie to jednak zaledwie niewielka i jednocześnie bardzo kosztowna część całego rynku nieruchomości w tym mieście. Zdecydowanie więcej ofert z rynku wtórnego dotyczy tańszych mieszkań w budynkach wielorodzinnych budowanych w ciągu minionych kilkudziesięciu lat m.in. w Nowej Hucie, Prądniku Białym, Czyżynach i Prokocimiu-Bieżanowie. Szukasz nowego mieszkania w Krakowie? Przeglądaj oferty lokali z rynku pierwotnego z Podgórza Duchackiego, Krowodrzy czy Prądnika Czerwonego, gdzie w minionych latach prowadzono najwięcej inwestycji deweloperskich.

Nawet 50 proc. różnicy – ceny mieszkań w krakowskich dzielnicach

Według danych portali nieruchomości średnia cena mieszkań na sprzedaż w Krakowie w grudniu 2019 roku wynosiła ok. 9500 zł/m kw. Koszt zakupu metra kwadratowego nieruchomości może być jednak znacznie wyższy lub niższy od tej kwoty. Gdzie znaleźć najtańsze mieszkania na sprzedaż w Krakowie? Najkorzystniejsze cenowo są obecnie mieszkania w najbardziej oddalonych od Starego Miasta dzielnicach takich jak Swoszowice, Wzgórza Krzesławickie, Mistrzejowice, Bieżanów-Prokocim oraz Łagiewniki-Borek Fałęcki. W pierwszej z tych lokalizacji ceny mieszkań są nawet o 50 proc. tańsze niż w Śródmieściu i wynoszą aktualnie średnio 6600 zł/m kw. Wśród najdroższych dzielnic Krakowa, z ceną mieszkania przekraczającą 10 000 zł/m kw., wymienić należy natomiast Grzegórzki, Stare Miasto, Zwierzyniec, Podgórze i Krowodrzę. Za mieszkanie w okolicy Rynku Głównym zapłacić trzeba ok. 13 400 zł/m kw.

Chcesz kupić mieszkanie w Krakowie? Sprawdź oferty z różnych dzielnic – zależnie od lokalizacji różnice wynoszą nawet do 50 proc. ceny za m kw.

comments powered by Disqus