„Mieszkanie Plus” wchodzi do Krakowa. Miasto wskazało działki

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Około tysiąca mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności ma w niedługim czasie powstać w województwie małopolskim w ramach programu „Mieszkanie Plus”. Wszystko wskazuje na to, że rządowe mieszkania w Krakowie najpierw powstaną przy ulicy Lubostroń na Ruczaju i ul. Na Zakolu Wisły w Grzegórzkach. Miasto chce wskazać też grunty przy ulicy Strażackiej na Rybitwach. W czwartek w sprawie programu Mieszkanie Plus podpisano list intencyjny pomiędzy władzami miasta, województwa i spółką BGK Nieruchomości.

Jak poinformował prezydent Jacek Majchrowski, wstępnie zostało wytypowanych osiem działek. Najbardziej konkretną propozycją wydaje się dwuhektarowa nieruchomość w pobliżu ulicy Lubostroń na Ruczaju. Tam według szacunków ma powstać około 170 mieszkań. Plany zakładają też realizację programu przy ulicy Na Zakolu Wisły w dzielnicy Grzegórzki. Ten teren został natomiast zaproponowany przez województwo.

Wiele wskazuje na to, że rządowe mieszkania będą budowane również na terenie Rybitw przy ulicy Strażackiej. – W tej okolicy nie ma jeszcze przygotowanych żadnych dokumentów, ale będzie to czynione w najbliższym czasie. Sądzę, że ruszy to niedługo i powinno przynieść pierwsze efekty – mówił Jacek Majchrowski.

Ze względu na fakt, że program jest na etapie listu intencyjnego, nie wiadomo na jakiej zasadzie dojdzie do udostępnienia gruntów. W tej chwili na inwestycje w Małopolsce nie ma jeszcze podpisanej żadnej umowy. Wiele wskazuje na to, że pierwszym miejscem będzie Skawina.

– Te inwestycje będą realizowane w celach komercyjnych. Grunty, które zostałyby wskazane przez miasto zostaną wycenione i jeżeli będą spełniały wymagania, zostaną wniesione do utworzonej spółki. Prawdopodobnie w zależności od tego, jakie będą oczekiwania, odpowiednia część mieszkań zostanie przekazana miastu na własność – wyjaśniał Mirosław Barszcz, prezes BGK Nieruchomości S.A.

Kto pierwszy?

Z tego względu nie wiadomo również, jakie będą szczegółowe kryteria określające, kto w pierwszej kolejności będzie mógł skorzystać z programu. – Co do zasady zostawiamy to do dyspozycji samorządów. Każde miasto ma swoją specyfikę i każdy samorząd wie jakie ma potrzeby mieszkaniowe. Wszystko zależeć będzie od umów inwestycyjnych – tłumaczył Barszcz.

O wsparcie rządowego programu apelował wojewoda Józef Pilch – Bardzo się cieszę, że prezydent również uczestniczy w programie „Mieszkanie Plus”. Zachęcamy burmistrzów i prezydentów w Małopolsce, aby przygotowali grunty, by móc ten program rozszerzyć – mówił Pilch.

Program Mieszkanie Plus ma się opierać na trzech głównych filarach: Narodowym Funduszu Mieszkaniowym, wsparciu budownictwa społecznego i subkontach oszczędnościowych. Wniosek może złożyć każdy, a o kolejności udzielenie wsparcia będzie decydowała specjalna punktacja uwzględniająca między innymi wysokość zarobków czy liczbę dzieci.

Czynsz ma się wahać w przedziale od 10 do 20 złotych za mkw., w zależności od lokalizacji. Stworzona zostanie również możliwość wynajmu mieszkania z możliwością dojścia do własności po latach. W takim przypadku czynsz ma być wyższy o około 20%.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up