Mieszkanie w Krakowie – sposób na biznes

Kraków to jedno z największych miast w Polsce i jednocześnie ośrodek akademicki. Co roku do stolicy Małopolski przyjeżdżają studenci i osoby poszukujące zatrudnienia. Wszystkich spoza miasta łączy jedno – konieczność znalezienia pokoju lub mieszkania. Dla osób inwestujących w nieruchomości to szansa na spory zarobek. Jak znaleźć lokal idealny pod wynajem?

Stwórz model biznesowy przed zakupem mieszkania

Inwestowanie w nieruchomości wcale nie jest takie oczywiste, jak mogłoby się wydawać – nie wystarczy po prostu zakupić mieszkania. By zwrot z inwestycji był na wysokim poziomie, konieczne jest opracowanie modelu biznesowego. Czynność ta zaczyna się od określenia grupy potencjalnych najemców. Inwestor ma kilka opcji – może wynajmować mieszkanie rodzinom z dziećmi, studentom, turystom czy ekspatom. Każda z wymienionych grup ma inne preferencje, jeżeli chodzi o lokal i jego otoczenie.

O ile rodziny z dziećmi najczęściej są zainteresowane mieszkaniami 2-pokojowymi, o tyle studenci ze względów ekonomicznych, szukają głównie miejsca w pokoju. Ekspaci i turyści są z kolei zainteresowani wynajmem mieszkań położonych w centrum miasta i o wysokim standardzie wykończenia. Dopiero po ustaleniu docelowej grupy najemców, można rozpocząć poszukiwania mieszkania, korzystając z internetowych portali ogłoszeniowych, np. https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/krakow/.

Warto zwrócić uwagę, że wybór grupy najemców determinuje również to, czy najem będzie krótko- czy długoterminowy. Wynajmując mieszkania rodzinom czy ekspatom, inwestor rezygnuje z intratnego sezonowego wynajmu lokalu turystom.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania?

Określenie docelowej grupy najemców ułatwia poszukiwania idealnej nieruchomości, gdyż zawęża ich obszar. Przykładowo inwestorzy, którzy chcą czerpać zysk z wynajmu lokalu studentom, przy jego poszukiwaniu powinni wziąć pod uwagę:

-> liczbę pokoi. Duże, wielopokojowe mieszkania nie są szczególnie popularne wśród kupujących. Dla inwestora to jednak spory atut, bo może negocjować cenę;

-> położenie mieszkania. Studenci najczęściej poszukują mieszkań w pobliżu uczelni, aby nie musieć korzystać z komunikacji miejskiej;

-> koszty (czynsz, opłaty). Powinny one być dostosowane do możliwości wynajmującego. W przypadku studentów cena często ma kluczowe znaczenie.

Co ze standardem wykończenia wnętrz? Można założyć, że to kwestia drugorzędna, choć nie zawsze. Mimo że studenci są grupą mało wybredną, to warto pamiętać, że większość z nich w okresie letnim wyjeżdża do domów. Wówczas, gdy pustoszeją krakowskie uczelnie, w mieście pojawiają się turyści. Wielu z nich decyduje się na prywatną kwaterę zamiast hotelu czy pensjonatu, a wówczas jej standard zyskuje na znaczeniu. Dla inwestora przystosowanie lokalu również do oczekiwań turystów oznacza dodatkowy, często wysoki, zarobek w sezonie letnim.

Bezpieczny wynajem, czyli formalności

Zarabianie na mieszkaniach jest przez wielu specjalistów określane jako bezpieczne. Popyt na nieruchomości był, jest i będzie. Rosnące ceny za mkw. powodują, że wiele osób nie ma wyjścia – musi wynajmować, bo nie jest w stanie sfinansować zakupu własnych czterech kątów. By jednak wynajmowanie mieszkania nie wiązało się z ryzykiem, warto zadbać również o kwestie formalne.

Każdy wynajem, czy to pokoju, czy mieszkania powinien być potwierdzony pisemną umową. Jest to zresztą bardzo korzystne, zarówno dla właściciela lokalu, jak i najemców, bo w treści tego dokumentu można zawrzeć obowiązki i prawa każdej ze stron. By ustrzec się problemów z opróżnieniem lokalu przez najemcę, inwestor powinien też rozważyć podpisanie umowy u notariusza – to tzw. umowa najmu okazjonalnego. Gdyby najemca przestał płacić lub nie chciał dobrowolnie opuścić mieszkania, jego eksmisja będzie dużo łatwiejsza.

Innym sposobem na ograniczenie ryzyka jest współpraca z firmami. Korporacje i duże przedsiębiorstwa mające swoje oddziały w Krakowie, często ściągają do miasta pracowników z odległych lokalizacji, a następnie opłacają im mieszkania lub przekazują środki na ich wynajem. Współpraca z prężnie działającymi na rynku firmami to gwarancja, że czynsz i pozostałe opłaty będą wpływać na konto regularnie.

Czy warto podjąć współpracę z zarządcą nieruchomości?

Nie każdy inwestor ma czas i możliwości, by samodzielnie zarządzać zakupioną na wynajem nieruchomością. Często problemem jest odległość. Gdy inwestor mieszka na stałe w innym mieście, naprawa zgłoszonych przez najemcę usterek może być bardzo kłopotliwa. W takich sytuacjach rozwiązaniem jest współpraca z profesjonalnym zarządcą nieruchomości.

Zarządcy wynajmu nieruchomości działają w sposób kompleksowy – zapewniają właścicielom nieruchomości pełne przejęcie zadań gospodarza. Inaczej mówiąc, pracownicy firmy oferującej takie usługi zajmują się dodawaniem ofert na portalach ogłoszeniowych, poszukiwaniem najemców, pokazywaniem pokoi czy mieszkań, podpisują w imieniu właściciela umowy i wreszcie pilnują terminowych rozliczeń. Cena usługi zależy przy tym od zakresu obowiązków zarządcy, który strony ustalają między sobą.

Usługa zarządzania nieruchomościami jest oczywiście odpłatna, ale zwraca się bardzo szybko. Profesjonaliści doskonale wiedzą, jak zaprezentować nieruchomość, aby przyciągnąć uwagę potencjalnych najemców. To z kolei skraca okres, przez który mieszkanie stoi puste i nie zarabia.


comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up