Miliony na krakowskie mieszkania komunalne

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

7,2 mln złotych na budowę budynków komunalnych w rejonie ulic Przyzby i Zalesie oraz 660 tysięcy złotych na refundację kosztów zakupu sześciu mieszkań gminnych przy ulicy Bułgarskiej – to efekt umowy, którą zawarł prezydent Jacek Majchrowski z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. W najbliższych dniach swoje podpisy złożą przedstawiciele BGK.

W ramach pierwszego porozumienia Kraków otrzyma ponad 7,2 mln złotych na budowę pierwszego etapu inwestycji w rejonie ulicy Zalesie i Przyzby. W przeciągu dwóch lat powstanie pięć bloków z 179 mieszkaniami. Pierwsze prace budowlane wystartują jesienią i pochłoną 20,8 mln złotych. – Lokalizacja mieszkań została wybrana w związku z planem zagospodarowania, który przewiduje realizację tego typu inwestycji w tym miejscu – mówił Jarosław Skóra, zastępca dyrektora wydziału inwestycji.

Plany zakładają, by przy ulicach Przyzby i Zalesie docelowo powstało 10 czterokondygnacyjnych budynków z 357 mieszkaniami. Wewnątrz znajdzie się 38 pokoi z aneksem kuchennym o powierzchni około 25 mkw., 177 mieszkań o powierzchni ok. 35 mkw., 107 mieszkań o powierzchni ok. 45 mkw. oraz 36 o powierzchni ok. 65 mkw. 20 lokali zostanie dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.  W jednym z budynków znajdą się dwa lokale usługowe: biblioteka publiczna oraz żłobek.

Mieszkańcy będą mogli skorzystać także z 240 miejsc parkingowych, z czego 21 zostanie przeznaczonych dla niepełnosprawnych. W przyszłości powstaną także place zabaw, miejsca rekreacji oraz dom kultury. Całkowita wartość inwestycji przekroczy 44,1 mln złotych.

BGK refunduje koszty

Drugie porozumienie zakłada zwrot części kosztów poniesionych przez miasto przy zakupie sześciu mieszkań przy ulicy Bułgarskiej. Te lokale zostały nabyte w grudniu 2016 roku za kwotę ponad 1,8 mln złotych. Teraz ponad 660 tysięcy zwróci BGK.

W zeszłym roku zakończyła się budowa prawie 50 mieszkań na Małym Płaszowie. W 2013 roku oddano 82 mieszkania przy ulicy Łazy, a w 2008 roku 50 lokali w Ruszczy i 290 przy ulicy Magnolia. W tym roku zostanie ogłoszony przetarg na budowę około 50 mieszkań przy ulicy Fredry.

– Nigdy to nie zaspokoi wszystkich potrzeb, ale na bieżąco zaspokajamy je w sporej ilości. We wszystkich kategoriach, między innymi z tytułu bezdomności. Wygenerowaliśmy już wiele mieszkań – twierdził prezydent Jacek Majchrowski.

Według danych z 21 sierpnia na możliwość zawarcia umowy najmu lokalu gminnego oczekuje 278 rodzin.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up