Młode rodziny wrócą do miast?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Chociaż Kraków jest jednym z tych miast, gdzie mieszkańców przybywa, najbliższe 30 lat nie będzie już tak optymistyczne. Niż demograficzny oraz trend przenoszenia się poza miasto znacząco wpłynie na liczbę ludności. Deweloperzy zauważają jednak, że młode rodziny znów powoli zaczynają się interesować terenami miejskimi. Co je przyciąga?

W ubiegłym roku najwięcej nowych mieszkańców wprowadziło się do Warszawy, Wrocławia, Krakowa i Gdańska. Przyszłość dla największych metropolii nie wygląda już tak optymistycznie. Według Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, w przeciągu najbliższych 30 lat polskie miasta zaczną się wyludniać. Najmniej ma ucierpieć Warszawa, gdzie liczba ludności ma spaść o 2,2%. W Rzeszowie będzie to spadek o 4,3%, a w trzecim Krakowie już 11,3%.

Oprócz widocznego niżu demograficznego, duży wpływ na dane mają preferencje mieszkaniowe. W ostatnich latach zdecydowanie widoczny był trend przenosin młodych rodzin na tereny podmiejskie. Teraz powoli rośnie zainteresowanie miastem, zwłaszcza wśród osób urodzonych w latach 85-94.

Co przyciąga młodych bliżej miasta? – Aktualnie wiele miejsc publicznych jest przystosowanych np. dla matek z dziećmi. Wiele wydarzeń i zajęć organizuje się z myślą o młodych rodzicach i ich małych dzieciach. Także z tego powodu zauważamy trend powrotu w okolice centrum Krakowa – tłumaczy Agnieszka Glanowska, dyrektor ds. marketingu w Grupie Deweloperskiej Sento.

Istotna cena

Jak zwykle to właśnie niższa cena od przeciętnej dla danej lokalizacji pozostaje priorytetem dla większości młodych mieszkańców. Rodziny najczęściej wybierają mieszkania w najpopularniejszym metrażu 40-60 mkw.

– Jest to oczywiście związane z ograniczeniami finansowymi. Młodzi klienci firm deweloperskich uwzględniają również wygodę dojazdu do aktualnego miejsca pracy. Obecnie ważną kwestią są też perspektywy otrzymania rządowej dopłaty na początku 2018 roku – wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

W samym Krakowie młodzi klienci firm deweloperskich często decydują się na zamieszkanie w Czyżynach, na terenie Podgórza Duchackiego oraz Dębnik. – Wszystkie te tereny cechują się ceną mkw. niższą od krakowskiej średniej. Nieco zamożniejsi klienci firm deweloperskich mogą wziąć pod uwagę np. Podgórze jako lokalizację dla swojego pierwszego mieszkania – podsumowuje Prajsnar.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up