Modernistyczna kamienica w centrum miasta przeszła gruntowny remont

Krakowska kamienica przy ulicy Kolberga 16 w dzielnicy Stare Miasto, przeszła gruntowny remont.

Budynek powstał w latach 30. ubiegłego wieku według projektu jednego z najważniejszych międzywojennych architektów miasta – Ignacego Bierera, który jest kojarzony z kilkudziesięcioma ważnymi nieruchomościami.

– Kamienica została zaprojektowana w stylu umiarkowanego modernizmu, wykończona szlachetnym tynkiem barwionym w masie, z balkonami i balustradami. Z pewnością uwagę zwraca także jej czteroosiowa fasada, a od ulicy Żuławskiego – trzyosiowa. Na klatkę schodową prowadzą przeszklone drzwi wahadłowe. Posadzka lastriko utrzymana jest w stylu charakterystycznym dla międzywojnia. Odnowiliśmy elewację oraz części wspólne. Budynek ze względu na swoje walory historyczne i architektoniczne figuruje w gminnej ewidencji zabytków – mówi Łukasz Nikliński, prezes Money Square Investment.

– Patronem ulicy jest Oskar Kolberg, wybitny polski etnograf i folklorysta, dlatego na elewacji frontowej została umieszczona płaskorzeźba nawiązująca do jego opus magnum, kilkudziesięciotomowego cyklu monografii regionalnych „Lud” – dodaje Łukasz Nikliński.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto