Na co zwracać uwagę przed zakupem mieszkania?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zakup mieszkania to dla wielu osób decyzja na całe życie, dlatego swoje preferencje powinniśmy ustalić na długo przed podpisaniem umowy. Na rynku wtórnym i pierwotnym możemy znaleźć wiele pozornych okazji, które ostatecznie nie spełnią naszych oczekiwań. Na co zwrócić uwagę, by podjąć satysfakcjonującą decyzję?

W wielu rodzinach kuchnia nadal pozostaje miejscem wyznaczającym rytm dnia. Przy zakupie nieruchomości powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na jej metraż, ale również usytuowanie i układ. Najlepszą lokalizacją dla kuchni będzie północna część budynku, która w lecie uchroni ją przed nagrzewaniem się.

– Ponadto byłoby dobrze, gdyby znajdowała się jak najbliżej wejścia do mieszkania. Pamiętajmy, że temperatura w kuchni będzie wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach, dlatego powinno wchodzić się do niej przez możliwie najmniejszą liczbę drzwi – zwraca uwagę Marta Kamińska, projektantka wnętrz w IKEA Kraków.

Salon z aneksem czy kuchnia zamknięta?

O tym, które rozwiązanie jest bardziej optymalne, decydują indywidualne upodobania mieszkańców. Kuchnia zamknięta to dobre rozwiązanie dla osób, które nabyły mieszkanie w celu inwestycyjnym. Wówczas jest ona dostępna dla wszystkich najemców, co nie zakłóca harmonogramu dnia poszczególnych mieszkańców.

Z aneksu kuchennego będą zadowoleni ci, którzy nie lubią izolować się przygotowując posiłki. Przestrzeń przeznaczona na aneks nie pozbawia nas również metrażu wyłączonego na kuchnię. To rozwiązanie, ze względu na ekspozycyjność aneksu, jest jednak polecane osobom, które potrafią zapanować nad porządkiem.

Pokój kosztem korytarza

Duży przedpokój to rozwiązanie idealne dla osób, które zdecydują się wstawić tam pokaźną szafę. Często jednak duże i długie przedpokoje to niewykorzystana przestrzeń, którą spokojnie można by zagospodarować w pokoju. Jak radzi Marta Kamińska z IKEA Kraków, dobrym rozwiązaniem będą szafy składające się z modułów o szerokości 50, 75 i 100 cm. W małych korytarzach warto stworzyć miejsce do przechowywania aż po sufit, by nie tracić na metrażu.

– W architekturze popularna jest tendencja do minimalizowania wielkości przedpokoju lub otwierania go na część dzienną mieszkania. Jeśli pomiędzy przedpokojem i pokojem dziennym jest ściana działowa, można otworzyć przestrzeń wyburzając ścianę – dodaje.

Co z łazienką? Jeśli nie decydujemy się na zaprojektowanie własnego domu, w przypadku łazienki nasze pole działania jest mocno ograniczone. Gdy jej metraż jest niewielki, warto zdecydować się na prysznic, kosztem wanny. Gdy nie mamy innej możliwości, pralkę można przenieść na korytarz lub do kuchni. Wówczas należy zwrócić uwagę, czy w wybranym miejscu mamy dostęp do wody i odpływ kanalizacji.

Walka o światło

Nowe budownictwo charakteryzuje się bardzo ciasną zabudową, dlatego niezwykle istotny będzie wybór odpowiedniego położenia mieszkania, zwłaszcza jeśli zależy nam na właściwym nasłonecznieniu. – Dobrym rozwiązaniem jest ekspozycja południowa, ale wtedy trzeba liczyć się z tym, że te pomieszczenia będą się mocniej nagrzewać. Dużo zależy też od tego, czy funkcjonujemy od wczesnych godzin porannych, czy wstajemy później. Najmniej atrakcyjne pod względem oświetlenia jest mieszkanie o ekspozycji północno-wschodniej – radzi Katarzyna Dolińska z Loft Studio.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up