Na dachu budynku AGH będą obserwować gwiazdy

fot. Michał Nędzka/AGH

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dofinansowało modernizację obserwatorium satelitarnego Akademii Górniczo-Hutniczej. Jednostka zajmie się wyznaczaniem współrzędnych geograficznych na podstawie obserwacji gwiazd.

Laboratorium w nowym wydaniu mieści się na dachu budynku Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska. Nowa kopuła obserwacyjna waży 400 kilogramów i ma cztery metry średnicy. W niedalekiej przyszłości znajdzie się w niej specjalny teleskop zenitalny wraz z kamerą, dzięki czemu możliwe będzie automatyczne wykonywanie zdjęć. Następnie dzięki opracowanym fotografiom możliwe będzie wyznaczanie współrzędnych.

Pomógł grant

Obserwacje gwiazd i wyznaczanie współrzędnych geograficznych to jedna z najbardziej tradycyjnych technik określania położenia geograficznego. Takie obserwacje astronomiczne będą uzupełnieniem pomiarów, które obecnie wykonywane są przy użyciu systemów satelitarnych. Projekt uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Cała modernizacja kosztowała około 260 tysięcy złotych. Aż 200 tysięcy zł to wsparcie ze strony resortu.

Dr hab. inż. Jacek Kudrys, opiekun laboratorium, zwraca uwagę, że tego typu obserwacje od zawsze towarzyszyły geodezji. Przełomem okazało się uruchomienie pierwszych systemów nawigacji satelitarnej. – Tak ustalone współrzędne, a właściwie ich zmiana w czasie, pozwalają na określenie między innymi prędkości i kierunku przemieszczania się płyt tektonicznych, położenia ziemskiego bieguna czy zmian prędkości wirowania Ziemi wokół własnej osi – wymienia przedstawiciel AGH.

Nowe laboratorium

Nie jest to jedyna inwestycja uczelni, o której głośno jest w ostatnich dniach. Kilka dni temu Akademia Górniczo-Hutnicza przy współpracy z Tauron Dystrybucja otworzyła Laboratorium Jakości Elektrycznej. Nowa pracownia umożliwi prowadzenie badań i pomoże w rozwiązywaniu problemów występujących w sieciach elektroenergetycznych. Nowe laboratorium ma służyć między innymi pracom nad redukcją kosztów złej jakości energetyki. Nadzór nad pracownią maja sprawować obydwie jednostki.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up