Nadchodzi odwilż w branży remontowo-budowlanej

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Aż 75 proc. Polaków planuje przeprowadzić remonty w swoich domach i mieszkaniach. Co i za jaką kwotę planują wyremontować krakowianie w 2019 roku?

Zima to martwy sezon w branży remontowo-budowlanej, ale wraz z nadejściem wiosny popyt na tego typu usługi wzrośnie. Fachowcy zacierają ręce, a decydujący się na remont – portfele.

Jak wyglądał 2018 rok?

Raport firmy Fixly przyjrzał się tendencjom Polaków w zakresie wyszukiwania specjalistów w konkretnych działaniach remontowych. Najwięcej prac przeprowadzili mieszkańcy województwa zachodnio-pomorskiego, w którym na remont zdecydowało się aż 57 proc. osób, płacąc średnio 30,09 zł za mkw robocizny. W Małopolsce wynik jest nieznacznie niższy. Remontowało 45 proc. mieszkańców, ponosząc średni koszt 25,20 zł za mkw. 78 proc. z nich dotyczyło mieszkań, a 22 proc. domów.

Samodzielnie i z fachowcem

Na ewentualne zatrudnienie pracownika decydujemy się w zależności od tego, jakiego typu usługę mamy do wykonania. Jak wynika z raportu opublikowanego przez Fixly – internetową wyszukiwarkę fachowców, dla 59 proc. z nas poszukiwanie wykonawcy usług budowalno-remontowych jest zadaniem trudnym i pracochłonnym.

– Szukając fachowca, najchętniej sięgamy po polecenia rodziny i przyjaciół, ale ci nie zawsze potrafią nam pomóc. Zwłaszcza w nowym mieście, do którego dopiero co przenieśliśmy swoje życie – tłumaczy na blogu Fixly, Marcin Dakowski, General Manager Fixly. Aż 64 proc. osób postanawia zatrudnić takiego wykonawcę „z polecenia”.

Chociaż według danych Fixly co trzecia osoba deklaruje, że byłaby w stanie sama przeprowadzić remont, to do większości prac decydujemy się zatrudnić fachowca, m.in. do wyburzeń ścian, układania kafelków, montażu bądź wymiany okien. Sami, według raportu, jesteśmy w stanie pomalować ściany i sufity lub wytapetować dane pomieszczenie.

Prognozy

Dla osób zatrudnionych w branży remontowo-budowlanej prognozy na 2019 rok są bardzo obiecujące. W ubiegłym roku na remont zdecydowało się jedynie 46 proc. Polaków, w tym roku taką decyzję deklaruje aż 75 proc. osób. W marcu na remont zdecyduje się 8 proc. zadeklarowanych, w kwietniu liczba ta wyniesie do 10 proc., następnie do 12 proc., aż do 15 proc. w czerwcu.

Choć większość osób na prace remontowe planuje wydać nie więcej niż 6 tys. zł, to w ubiegłym roku co trzeci z nich wiązał się z kosztem wyższym niż 10 tys. zł. Jak wynika z raportu, 45 proc. Polaków ma problem z oszacowaniem kosztów własnego remontu. A oczekiwania o kosztach usług wykonanych przez profesjonalną ekipę okazują się sprzeczne z rzeczywistością.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up