Najbardziej ekologiczny budynek Europy Środkowo-Wschodniej powstaje w Krakowie

Czy architektura może brać udział w walce ze smogiem? Okazuje się, że odpowiednio dobrane i zaplanowane rozwiązania projektowe mogą znacznie ograniczyć emisję szkodliwych związków do atmosfery, zoptymalizować zużycie wody i energii w budynkach, a zarazem poprawić samopoczucie pracowników. We wtorek 6 marca na gali BREEAM w Londynie, przyznano nagrody dla najbardziej ekologicznych budynków w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Tytuł ten przypadł biurowcowi V.Offices, który powstaje przy al. 29 listopada w Krakowie.

Sukces krakowskiej pracowni architektonicznej

Nagrody przyznaje BRE Global - prestiżowa organizacja zajmująca się certyfikacją inwestycji pod kątem ich proekologiczności. Krakowski V.Offices konkurował o miano najlepszego budynku Europy Środkowo-Wschodniej z pięcioma kandydatami, m.in. z Czech i Turcji. Wyróżnienie dla projektu biurowca V.Offices jest o tyle ważnym osiągnieciem, że obiekt został zaprojektowany przez krakowską pracownię architektoniczną Iliard Architecture & Project Management i powstaje w mieście, które od lat zmaga się z problemem smogu.

– Sądzę, że wysoka ocena uzyskana podczas certyfikacji BREEAM była kluczowa dla naszej wygranej – mówi Andrzej Gacek, architekt prowadzący projekt z ramienia pracowni Iliard. – W budynku stawiamy na eko-rozwiązania, między innymi poprzez doskonałą optymalizację instalacji grzewczej, klimatyzacji i wentylacji w budynku. Ważne było też pogodzenie uwarunkowań wynikających z lokalizacji inwestycji, która jest świetna, ale jednocześnie pociąga za sobą konieczność podejmowania odważnych decyzji. Na to wszystko nakładały się m.in. wymogi wynikające choćby z zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Był to dla nas zdecydowanie wymagający projekt, tym bardziej radość z wygranej jest ogromna – dodaje.

Infrastruktura dla rowerzystów i wydajny system wentylacji

Nazwa V.Offices to nawiązanie do bryły budynku, przypominającej kształtem literę „V”. Ale również do głównego założenia inwestorów, którzy stawiają na bycie „very” pod względem: ekologii, elastyczności powierzchni czy estetyki. Aby zminimalizować negatywne oddziaływanie budynku na środowisko, projektanci Iliard zastosowali wiele innowacyjnych rozwiązań.

– Między innymi kotłownię na paliwo gazowe uznawane za możliwie najczystsze, wspomaganą przez zeroemisyjne systemy dachowe kolektorów słonecznych – podkreśla dr inż. Dominik Włodarczyk, assessor BREEAM ze Sweco Consulting. – Wprowadzono również do budynku doskonałą infrastrukturę dla rowerzystów oraz miejsca dedykowane do ładowania samochodów elektrycznych. Na etapie projektowania skupiono się również na jakości powietrza wewnątrz budynku. Zastosowano m.in. wydajny system wentylacji, skuteczne filtry powietrza oraz wykończenia powierzchni biur o małej zawartości formaldehydu i lotnych związków organicznych.

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budynek V.Offices odbyło się 17 października 2017 roku. Biurowiec ma być gotowy w pierwszej połowie 2019 roku.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up