Najlepsi architekci z programem Mieszkanie Plus

PFR Nieruchomości, spółka odpowiadająca za rozwój programu Mieszkanie Plus, w ostatnich miesiącach ogłaszała laureatów konkursów architektoniczno-urbanistycznych dla osiedli w całej Polsce. W krakowskim konkursie na osiedle „Spacerowa” wzięło udział aż 29 pracowni.

Konkursy są organizowane w formule otwartej. Ich częścią są warsztaty, dzięki którym powstają projekty przemyślane, wypracowane i w pełni realizujące założenia konkursowe. – Dzięki tym projektom powstaną nowoczesne osiedla, w których będzie chciał zamieszkać każdy – przekonuje Grzegorz Muszyński, członek zarządu PFR Nieruchomości.
W Krakowie, gdzie głód mieszkaniowy jest ogromny, ma powstać około 1100 nowoczesnych mieszkań o umiarkowanym czynszu. W konkursie architektonicznym na zabudowę działki na Klinach najlepszy okazał się zespół architektów, na którego czele stoi Andrzej Chołdzyński z Lublina.

Kształcił się w Krakowie

58-letni architekt i urbanista mocno związany jest ze stolicą Małopolski. W 1988 roku ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej (później kształcił się także we Francji). Jednym z jego pierwszych projektów był hotel przy rondzie Mogilskim, nad którym pracował m.in. z takimi autorytetami jak Janusz Ingarden i Krzysztof Ingarden.
Pracownia MC-Andrzej M. Chołdzyński zaproponowała dla Krakowa kompleks o zróżnicowanym układzie urbanistycznym, którego elementem charakterystycznym są domy o różnej wysokości – od trzech do ośmiu kondygnacji. Uwagę zwraca duży odsetek (64 procent) powierzchni biologiczne czynnej, zaplanowane przestrzenie integrujące społeczność i mające walory edukacyjne.

Nagrody dla najlepszych

Pracownia z Lublina zostawiła w tyle nie byle kogo. W piątce, która zakwalifikowała się do finału, znalazło się m.in. krakowskie Biuro Projektów Lewicki-Łatak tak chwalone za otwartą w 2018 roku halę 100-lecia Cracovii przy al. Focha. Zwycięzcy odebrali nagrodę w wysokości 25 tysięcy złotych. Drugie miejsce w konkursie architektonicznym zajęły pracownie Natkaniec Olechnicki Architekci oraz Piotr Czerwiński Architekt (15 tys. zł), trzecią nagrodę przyznano biuru Kubatura z Krakowa (10 tys. zł).

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up