Największy budynek Krakowa w rękach zagranicznego inwestora

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Jeden z kluczowych biurowców na krakowskim rynku został sprzedany luksemburskiemu funduszowi. K1 ma nowego właściciela.

77 metrów wysokości oraz bardzo dobra lokalizacja w sąsiedztwie kluczowych węzłów komunikacyjnych Krakowa – rondo Mogilskie oraz rondo Grzegórzeckie – sprawia, że budynek okazuje się atrakcyjnym miejscem dla potencjalnych inwestorów. Po jednej z większych transakcji w Krakowie, K1 znajduje się w rękach funduszu FLE SICAV FIS, który reprezentowała firma FLE GmbH z siedzibą w Wiedniu.

Monument na wielką skalę

K1 prócz tego, że jest najwyższym budynkiem w Krakowie, oferuje również 12 600 mkw. powierzchni przeznaczonej pod najem. Co więcej, posiada zielony certyfikat BREEAM na poziomie bardzo dobrym. Pod kątem tego dokumentu oceniane są obecnie największe inwestycje budowlane w Europie. Dla Krakowa to jeden z wielu biurowców, który taki certyfikat posiada.

BREEAM to przede wszystkim ocena inwestycji ze względu na jej zaangażowanie w ekologię. Oceniane są m.in. takie czynniki jak zużycie energii świetlnej oraz emisja dwutlenku węgla, ogólna polityka firmy oraz wykorzystanie materiałów posiadających ekologiczne certyfikaty. Niewątpliwie K1 w pełni wpisuje się w aktualną politykę miasta, która skupia się na próbie zwalczania smogu oraz poprawie warunków środowiskowych Krakowa.

– K1 to bardzo dobry przykład udanej modernizacji nieruchomości komercyjnej. Budynek, oddany do użytku w 1998, przeszedł gruntowny remont w 2015 – tłumaczy Piotr Piasecki, dyrektor działu doradztwa finansowego JLL. – Transakcja sprzedaży K1 to dowód na zauważalny wzrost zainteresowania inwestorów starszymi nieruchomościami, które często charakteryzują się doskonałą lokalizacją w centrum, oferując przy tym wysokiej jakości miejsca do pracy oraz rozpoznawalny i stabilny portfel najemców – dodaje Piasecki.

Zielona wyspa inwestycji

Kraków już po raz kolejny udowadnia, że jest dobrym miejscem dla inwestorów, którzy poszukują nowoczesnych siedzib dla swoich firm. Przykładem może być nowo otwarty budynek Topaz należący do Shell Energy Campus czy kolejne biurowce pojawiające się przy rondzie Matecznego oraz ul. Wadowickiej. K1 to jeden z wielu przykładów na kompatybilny wizerunek miasta z ekologią.

FLE GmbH jest wyłącznym agentem luksemburskiego funduszu w transakcjach na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej i krajach niemieckojęzycznych, co jeszcze bardziej podkreśla, jak ważną rolę w rynku biznesowym i nieruchomościowym odgrywa Kraków.

Rekordowe wyniki

Choć wartość transakcji jest poufna, można śmiało twierdzić, że jej kwota była niebagatelna. Jak podaje JLL w informacji podsumowującej sprzedaż budynku K1: „w ubiegłym roku po raz drugi w historii polskiego sektora biurowego wartość inwestycji przekroczyła 2 mld euro, osiągając 2,75 mld euro, czyli o 20 proc. więcej niż w rekordowym 2006 roku”.

Na tak duże zainteresowanie inwestycjami w stolicy Małopolski może mieć wpływ także duże zainteresowanie lokalami biurowymi. Warto podkreślić, że w roku ubiegłym popyt na tego typu powierzchnie zamknął się na poziomie 210 tys. mkw. Jak podsumowuje JLL, kluczowy doradca w zakresie sprzedaży budynku: „transakcje na rynku biurowym mają miejsce nie tylko w Warszawie, ale też największych miastach regionalnych, z Krakowem jako liderem pod względem aktywności inwestorów”.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up