Nastała moda na coworking

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Coworking to możliwość pracy w wynajętym pomieszczeniu, najczęściej wykorzystywana przez freelancerów - osób pracujących bez etatu, realizujących różne projekty. Wygoda jaką zapewnia to rozwiązanie powoduje, że centra coworkingowe znalazły uznanie już w większości polskich miast. W samym Krakowie jest ich już prawie 20.

Przestrzeni coworkingowej przybywa z każdym rokiem. Jak pokazują badania Global Coworking Survey, w 2015 roku liczba takich miejsc wzrosła o 36%. Liczba osób korzystająca z przestrzeni coworkinowych wzrasta średnio o 46% co dwa lata.

Co dla Krakusów?

W samym Krakowie działa już blisko 20 biur coworkingowych. Osoby przebywające w Krakowie mogą skorzystać między innymi z Wytwórni, Colab czy Idea Hub. Goszczą w nich zazwyczaj projektanci, developerzy czy programiści. Miejsca te przyciągają również pracowników startupów i małych firm, które często nie mają własnej siedziby, a nie chcą też pracować z domu.

– Praca w domu sprzyja marazmowi. Moim zdaniem pół roku to optymalny czas, jaki można spędzić w domowej izolacji. Później niestety spada efektywność i naturalne jest, że szukamy bodźców, które mogłyby ją podnieść. Dlatego zamieniłam przytulne mieszkanie na Ruczaju na biurko w centrum – mówi Agnieszka, copywriterka pracująca jako freelancer.

Krakowski Cowork oferuje bardzo urozmaiconą ofertę, a biura chcące przyciągnąć kolejnych gości prześcigają się w proponowanych udogodnieniach dla pracujących. Swoją ofertę dla mam przygotował Idea Hub.

Organizowaliśmy niedawno wydarzenie pod hasłem #DreamJob dla aktywnych zawodowo mam. Sukces  spotkania był naprawdę satysfakcjonujący, dlatego planujemy powtarzać tego typu wydarzenia i częściej spotykać z nie tylko z krakowskimi mamami, ale i marketingowcami, projektantami czy copywriterami. Stawiamy na kreatywnych i do nich kierujemy naszą ofertę – mówi Marta Bloch, Manager Projektu.

Kraków stolicą innowacji

Prężnie działające w Krakowie środowisko coworkingowe nie dziwi. W naszym mieście działa 82 tysiące małych firm, co jest drugim wynikiem spośród polskich miast. Według badań Fundacji Startup Poland, w stolicy Małopolski zlokalizowano 11 procent wszystkich polskich startupów. Przekłada się to na około 300 firm i zorganizowaną społeczność.

Kraków to też liczne wydarzenia w branży startupowej. Na początku listopada odbywał się StartKRKup, czyli tygodniowy festiwal biznesu nowych technologii. Impreza spotykała się z bardzo dużym zainteresowaniem przedstawicieli branży, studentów czy świata nauki.

– Konieczny jest udział studentów czy młodych naukowców i ich zaangażowanie w przedsiębiorczość innowacyjną, która stanowić będzie coraz większą część gospodarki. Zależy nam na tym, aby przedsiębiorcy korzystali z pomysłów naukowców, a naukowcy z doświadczenia przedsiębiorców, wzajemnie się uzupełniając – mówiła w rozmowie z LoveKraków.pl Elżbieta Koterba Zastępca Prezydenta ds. Rozwoju Miasta Krakowa.