Nawet tydzień pracy bez odpoczynku. Nieprawidłowości w małopolskich szpitalach

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje małopolskie szpitale pod kątem przestrzegania przepisów BHP i prawa pracy. Inspektorzy ustalili, że w niektórych obiektach lekarze i pielęgniarki pracowali bez zapewnionego im odpoczynku dobowego, a czasami nawet tygodniowego.

Od początku roku do połowy września inspektorzy skontrolowali osiem małopolskich szpitali. Większość kontroli to efekt skarg, które wpływały do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie. Pod kątem przestrzegania przepisów sprawdzani byli m.in. lekarze, lekarze rezydenci, ratownicy medyczni, pielęgniarki, a nawet personel sprzątający. Kontrole wykazały, że pracownicy medyczni pracowali i byli w gotowości do pracy bez odpoczynku dobowego, a nawet tygodniowego.

To jednak nie koniec. Kontrole ujawniły także przypadki ciągłej pracy na terenie tego samego obiektu, na podstawie kilku rodzajów umów. Inspektorzy udowodnili także pracę pielęgniarek na podstawie dwóch stosunków prawnych bez odpoczynku dobowego.

– W jednym z kontrolowanych szpitali stwierdzono przypadek, że z pięcioma lekarzami rezydentami będącymi pracownikami zakładu zostały zawarte dodatkowe umowy cywilnoprawne na pełnienie dyżurów medycznych przez tych lekarzy, skierowanych do odbycia szkolenia specjalizacyjnego w ramach rezydentury – informuje Anna Majerek z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie.

Konieczne zmiany

Czynności kontrolne będą trwały nadal. Obecnie pod lupą inspektorów są dwa szpitale. Jak zwraca uwagę przedstawicielka OIP, zmiany w obecnej sytuacji służby zdrowia będą możliwe jedynie przy zmianach legislacyjnych.

– Przepisy dotyczące minimalnego odpoczynku dobowego i tygodniowego mają charakter ochronny i tym samym są bezwzględnie obowiązującymi. W przypadku lekarzy odpoczynek ma służyć nie tylko bezpieczeństwu pracownika, ale pośrednio również bezpieczeństwu jego pacjenta. Dlatego tak ważnym jest, aby mieli tę świadomość ustawodawcy, pracownicy i pracodawcy, którzy stosując różne formy zatrudnienia powodują, że  lekarze pracują u nich 24 godzin bez przerwy – podsumowuje Anna Majerek.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up