Nie masz czasu na codzienny trening? Specjaliści przyjadą do biura

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W obecnych czasach spędzamy za biurkiem łącznie około 10 lat swojego życia. Dlatego coraz trudniej jest nam znaleźć czas na przyjemności. Większość z nas przez pracę i obowiązki domowe nie ma czasu na ruch. Z tym problemem społecznym walczą przedstawiciele Sport to Business, którzy jeżdżą po małopolskich biurach i przeprowadzają zajęcia ruchowe dla pracowników.

Tomasz Paździor całe swoje życie poświęcił na sport. Był zawodnikiem narodowej kadry w narciarstwie freestyle’owym, studiował też na krakowskim AWF. Obserwując problemy dzisiejszego społeczeństwa wpadł na pomysł, aby swoim doświadczeniem podzielić się z innymi. Obecnie zawodowo prowadzi zespół, który poprawia samopoczucie osób spędzających większą część dnia przy biurku.

Ideą S2B jest połączenie świata sportu ze światem biznesu. Pomysłodawcy chcą dotrzeć z dawką aktywności fizycznej wszędzie tam, gdzie jej brakuje. Chodzi o biura i wszystkie inne miejsca, w których praca odbywa się w sposób bierny. Jak informuje Tomasz Paździor, wspólne zajęcia ruchowe przynoszą korzyści zarówno dla pracowników, jak i pracodawcy.

– Pracownik może poćwiczyć, zadbać o swoje zdrowie i jak się często zdarza w przypadku naszych klientów, zmienić swoje niezdrowe nawyki, które przekładają się na polepszenie ich samopoczucia w życiu zawodowym i prywatnym. Pracodawca za to ma zespół, który jest znacznie bardziej efektywny, w firmie zmniejsza się też tzw. prezenteizm, czyli nieefektywne przebywanie pracownika w pracy przez odczuwanie bólu lub dyskomfortu – mówi Paździor.

Trzy formy treningu

Organizatorzy proponują trzy usługi, które są dopasowane do firm w zależności od ich potrzeb. Pierwszą opcją jest Office Gym, czyli 30-minutowe zajęcia z trenerem w miejscy pracy. Trener dostarcza niezbędny sprzęt do przeprowadzenia zajęć, które odbywają się w salach konferencyjnych.

– Uczestnicy nie muszą się przebierać, gdyż ćwiczenia są tak dobierane, aby nie powodowały u nich dyskomfortu w dalszej pracy. Wstają z krzeseł i idą na chwilę aktywnego relaksu – mówi Tomasz Paździor.

Drugim rodzajem zajęć jest „Wspólny Cel” – ten trening ma większą intensywność i odbywa się zazwyczaj po pracy. Cele są dobierane do potrzeb i możliwości grupy. Dzięki nim można przygotować się do przebiegnięcia maratonu czy biegu ekstremalnego z przeszkodami.

Trzecią opcją jest wyjazd integracyjny, przy pełnej aktywności fizycznej. Wycieczka łączy elementy survivalu, pierwszej pomocy, zasad postępowania w terenie i akcentów regionalnych – Jest to zdrowa alternatywa dla typowych wyjazdów zakrapianych alkoholem - dodaje Tomasz Paździor.

Sportowa poczta pantoflowa

Obecnie projekt przeszedł już fazy testów, których podsumowaniem były ankiety wśród pracowników. W informacji zwrotnej organizatorzy otrzymali, że zajęcia zmotywowały zatrudnionych do zmienienia swojego stylu życia na zdrowsze i aktywniejsze. Obecnie firma działa już w Krakowie, Nowym Targu, Zakopanem i Niepołomicach.

– Zainteresowanie ze strony pracowników jest ogromne, a informacja między nimi rozchodzi się tzw. pocztą pantoflową w zawrotnym tempie. Na spotkaniach z pracodawcami informujemy o korzyściach, które osiągną inwestując w zdrowie swoich pracowników, którzy są fundamentem całej firmy. Zostawiamy ich ze świadomością, że ten produkt wyznacza nowe trendy w firmie, propaguje zdrowy tryb życia i sprawia, że jest ona przyjazna i lepiej postrzegana przez aktualnych i potencjalnych pracowników – podsumowuje Tomasz Paździor.