Nie słabnie zainteresowanie krakowskimi akademikami

fot. LoveKraków.pl

Studenci w Krakowie coraz bardziej zwracają uwagę na standard wynajmowanego mieszkania, jednak akademiki nadal cieszą się niesłabnącą popularnością. Korzystna cena i coraz lepsze warunki powodują, że wolne miejsca w domach studenckich wypełniają się bardzo szybko.

Uniwersytet Jagielloński na rok akademicki 2016/2017 dysponuje 3132 miejscami w domach studenckich, w tym 210 na Miasteczku Studenckim AGH w DS3 "Akropol". Dodatkowo niedawno otwarto wyremontowane akademiki dla studentów UJ Collegium Medicum przy ul. Badurskiego.

Student chcący zamieszkać w domu studenckim UJ musi liczyć się z opłatą na poziomie od 380 złotych miesięcznie. W przypadku domu „Akropol” koszt najmu to 390 złotych. – Zarówno w tym, jak i w ubiegłym roku wypełniliśmy limity miejsc – informuje Adrian Ochalik, rzecznik prasowy Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Coroczna modernizacja

Miasteczko Studenckie AGH oferuje studentom blisko 8000 miejsc w 20 domach studenckich. Uczelnia każdego roku gruntownie modernizuje jeden z akademików, przeznaczając na ten cel od 10 do 20 milionów złotych. Każdy mieszkaniec domu studenckiego zobowiązany jest do uregulowania opłaty za wynajem.

Jak mówi Bartosz Dembiński, rzecznik prasowy Akademii Górniczo-Hutniczej, studenci ciągle chętnie wybierają akademik jako miejsce zamieszkania w Krakowie. – Zainteresowanie jest na stabilnym poziomie od kilku lat. Liczba miejsc pokrywa się mniej więcej z zainteresowanymi. Nie obserwujemy jakichś wahań w tej materii – informuje.

Możliwość rezerwacji

Osiedle Studenckie Politechniki Krakowskiej ma w tym roku do dyspozycji studentów 2350 miejsc. Ceny wahają się od 310 złotych do 500 złotych w pokoju jednoosobowym o podniesionym standardzie. Podobnie jak w przypadku innych uczelni, ceny wzrosły o 10-20 złotych w porównaniu z rokiem ubiegłym.

– Według aktualnych danych wszystkie miejsca w naszych domach studenckich zostały zarezerwowane lub sprzedane, przy czym 15% miejsc wykorzystanych zostało przez studentów z innych krakowskich uczelni. Wszyscy studenci Politechniki Krakowskiej, którzy aplikowali o miejsce w terminach wynikających z Zarządzenia Rektora PK, mogli je zarezerwować – tłumaczy Łukasz Żukowski, kierownik Osiedla Studenckiego PK.

Pierwszeństwo w przyznaniu miejsca w akademikach mają zazwyczaj osoby, którym codzienny dojazd na uczelnię uniemożliwiałby lub w znacznym stopniu utrudniał studiowanie. Drugim kryterium jest trudna sytuacja materialna studenta. Pod uwagę brany jest również fakt, czy student w ubiegłym roku akademickim mieszkał na terenie akademika.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up