Nie wiemy, kiedy wielki piec w Nowej Hucie będzie uruchomiony [Rozmowa]

Wielki piec fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

 

Niestety widzimy, że wielu naszych klientów zatrzymało produkcję lub zmniejszyło zamówienia, dlatego obecnie nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy normalny popyt zostanie przywrócony – mówi przedstawicielka spółki ArcelorMittal Poland.

LoveKraków.pl: 17 marca spółka poinformowała, że podjęciu decyzji o odłożeniu w czasie procesu uruchamiania wielkiego pieca w Krakowie. Decyzja nadal jest aktualna?

Marzena Rogozik, ArcelorMittal Poland: Planowaliśmy uruchomić wielki piec nr 5 w Krakowie w marcu tego roku. Instalacja była już przygotowana do pracy, jednak zostaliśmy zmuszeni do odłożenia w czasie procesu jej ponownego uruchomienia ze względu na niepewność związaną z rozprzestrzenianiem się choroby COVID-19 w Europie oraz nieprzewidywalną sytuację na rynku. Niestety widzimy, że wielu naszych klientów zatrzymało produkcję lub zmniejszyło zamówienia, dlatego obecnie nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy normalny popyt zostanie przywrócony, a co za tym idzie - nie potrafimy określić, kiedy ponownie uruchomimy krakowski wielki piec.

Jak musi zmienić się sytuacja na światowym rynku, aby wielki piec w Krakowie był ponownie uruchomiony?

Przede wszystkim musi zostać przywrócony normalny popyt na stal, a trudno powiedzieć kiedy to nastąpi, bo pandemia koronawirusa wciąż trwa i nie ma jeszcze żadnych sygnałów, które mogłyby wskazywać, że sytuacja szybko się unormuje. Nie wierzymy w spekulacje. Wolimy poczekać na moment, w którym pewien wzorzec ewolucji popytu będzie bardziej widoczny.

comments powered by Disqus