Nieruchomości drożeją, a popyt na nie stale wzrasta

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wzrost sprzedaży luksusowych apartamentów w Polsce, porównując ubiegły rok z 2017, wzrósł o 19%. Jego obecna wartość wynosi 1,3 mld zł. Rekordowe transakcje w Krakowie oscylowały w granicach 1,6 mln zł.

W ubiegłym roku w Krakowie sprzedano 126 nieruchomości premium. Z analizy wykonanej przez High Level Sales & Marketing, w której analizowano siedem największych miast w Polsce, przed stolicą Małopolski znajduje się jedynie Warszawa z 182 apartamentami oraz Katowice z liczbą 142 sprzedanych nieruchomości luksusowych.

Krakowski rynek apartamentów luksusowych

Specjaliści z HLSM wycenili wielkość krakowskiego rynku, zajmującego się sprzedażą nieruchomości premium na 225 mln zł. Co ciekawe w tym rankingu Kraków zajmuje drugie miejsce. Plasujący się na pierwszym miejscu warszawski rynek wyceniony został na 694 mln zł.

Trójmiasto okazało się regionem tańszym o ponad 70 mln zł od krakowskiego, i o ponad 60 mln droższym od rynku katowickiego. – W Gdańsku i Sopocie, w ostatnich latach mieliśmy ogromny wzrost popularności nieruchomości położnych w pobliżu morza. Jest to związane z najmem krótkoterminowym – wyjaśnia Marcin Krasoń, analityk rynku nieruchomości z Home Broker, tłumacząc wysoką pozycję Trójmiasta.

Ceny

Istotnym elementem porównawczym rynku nieruchomości określanych mianem premium dotyczy wysokości progu wejścia w danym mieście. Jak tłumaczą specjaliści z HLSM progiem wejścia możemy określać „minimalną średnią cenę za metr kwadratowy jaką trzeba zapłacić za daną nieruchomość”. W Krakowie w 2018 roku próg wyniósł 13,8 tys. zł. Przed królewskim miastem znalazła się jeszcze Warszawa z 25 tys. za mkw., oraz Trójmiasto z progiem w wysokości 17,5 tys. zł.

Również średnie ceny za metr kwadratowy wzrosły nieznacznie w porównaniu do roku 2017. Tuż za Warszawą i Wrocławiem znalazł się Kraków, w którym ceny wzrosły o 1% i wyniosły 14,9 tys. za mkw.

– Nieruchomości premium sprzedają się bardzo dobrze, potwierdzając nasze wcześniejsze prognozy. Perspektywy dla tego segmentu w Polsce są optymistyczne. Naszym zdaniem rynek urośnie w tym roku o kolejne 8-10 procent – tłumaczy Karolina Kaim, twórczyni marki High Level & Marketing by Tacit Group. –  Oferta ekskluzywnych produktów jest coraz szersza i uważamy, że ten trend się utrzyma – dodaje.

Nieruchomości premium

Apartamenty luksusowe to przede wszystkim nieruchomości odznaczające się wysokim standardem wykończenia, instalacją klimatyzacyjną, ochroną budynku oraz odpowiednim rozkładem pomieszczeń z wyodrębnioną częścią dzienną i nocną. Jak wynika z raportu opublikowanego przez HLSM, tego typu inwestycje stanowią jedynie procent całego rynku w największych polskich miastach analizowanych na potrzeby raportu.

Według prognoz, ofert z roku na rok będzie przybywać. – Osoby zainteresowane zakupem ekskluzywnych nieruchomości z każdym rokiem będą miały coraz większy wybór, również na rynkach lokalnych – przewiduje Kaim.


comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up