Nowe mieszkania znikają na długo przed oddaniem

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Nie słabnie zainteresowanie mieszkaniami na rynku pierwotnym. W budowie pozostają tysiące mieszkań, a wiele z nich już dawno znalazło swoich nabywców. W samym Krakowie jedynie 16% nieruchomości wystawionych na sprzedaż zostało oficjalnie oddanych do użytku.

W ostatni roku deweloperzy w Polsce uzyskali 130,5 tysiąca pozwoleń na budowę. Jest to najlepszy wynik od czasu rozpoczęcia publikacji danych przez Główny Urząd Statystyczny. To jednak nie jedyny rekord. Najwyższy wynik w historii zanotowano także wśród mieszkań oddanych do użytku. W przeciągu roku oddano aż 86,8 tysiąca lokali. O 16,5% do ponad 101 tysięcy wzrosła liczba rozpoczętych budów.

Rok 2016 również wyglądał dobrze. Wówczas w Krakowie oddano blisko 10 tysięcy mieszkań, co było wynikiem lepszym o 45% od roku 2015 roku. W zdecydowanie przodującej Warszawie było to ponad 20 tysięcy oddanych lokali.

Znikają przed oddaniem

Rynek mieszkaniowy zdominowany jest przez mieszkania będące w budowie. Czasami do sprzedaży trafiają lokale, których budowa jeszcze się nie rozpoczęła. W Krakowie jedynie 16% mieszkań przeznaczonych na sprzedaż jest gotowa do odbioru. Jeszcze niższe wyniki zanotowano w Gdańsku i Warszawie – kolejno 9 i 11%. Największy wybór wśród wybudowanych inwestycji widoczny jest w Poznaniu, gdzie dostępnych jest 25% lokali.

– Tak duże zainteresowanie we wstępnej fazie budowy wynika z tego, że wybór mieszkań najbardziej pożądanych, a więc tych o metrażach w przedziale 40-60 mkw., jest wówczas największy. Czasem także na początku ceny są bardzo atrakcyjne dla kupujących, co bezpośrednio przekłada się na duże zainteresowanie ofertą – twierdzi Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w grupie deweloperskiej Geo.

Wymarzony dom

Według Marka Szmolke, prezesa grupy deweloperskiej Start, na rynku krakowskim niewielu deweloperów decyduje się na sprzedaż lokali na etapie dziury w ziemi. – Również w naszej firmie sprzedaż zaczynamy na etapie stanu zero, żeby nie budzić niepokoju u przyszłych nabywców i móc zapewnić, że inwestycja zostanie zrealizowana – mówi.

Co ciekawe, na potęgę budują nie tylko deweloperzy, ale i inwestorzy indywidualni, czyli ludzie stawiający domy na własne potrzeby. – W ostatnim roku rozpoczęto budowę 94,9 tys. domów, o 15% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej – zwraca uwagę Marcin Krasoń, analityk Homer Broker.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up