Nowe prawo. Chcą budować jeszcze więcej mieszkań

Budowa mieszkań, 2017 r. fot. LoveKraków.pl

Proces inwestycyjny ma być prostszy i szybszy, co w konsekwencji ma się przełożyć na wzrost liczby oddawanych mieszkań – takie efekty nowelizacji prawa budowlanego przewiduje resort rozwoju.

Jadwiga Emilewicz, mister rozwoju mówiła, że w zeszłym roku do użytkowania oddano ponad 200 tysięcy mieszkań, czyli najwięcej od 1980 roku. – Chcemy utrzymać ten trend, bo Polacy potrzebują mieszkań – stwierdziła.

Jeszcze więcej mieszkań

Jednym z pomysłów na rozwój rynku mieszkalnictwa ma być zmiana prawa, którą w czwartek przyjął Sejm. Uchwalona ustawa przede wszystkim zniesie z inwestorów budowlanych obowiązek dostarczania szczegółowej dokumentacji technicznej przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.

To na projektantach spocznie obowiązek potwierdzania poprawności projektu technicznego. – Również urzędy będą miały ułatwioną pracę, bo to kilkanaście milionów stron dokumentacji rocznie – wyjaśnia Robert Nowicki, wiceminister rozwoju.

Zmiany zakładają również zwolnienie z pozwoleń na budowę oraz zgłoszeń wszelkie wolnostojące automaty o wysokości do trzech metrów. W tym paczkomaty, automaty sprzedające jedzenie i napoje, biletomaty oraz wpłatomaty.

Samowole do legalizacji

Ponadto samowole budowlane, co najmniej 20-letnie, będą już wkrótce prostsze w legalizacji.

– Ten pęd do legalizacji to nagradzanie nieuczciwości. Jest to nieetyczne wobec tych, którzy budują̨ uczciwie i zgodnie z prawem. Wprowadzi to chaos przestrzenny w całym kraju, który będzie przynosił negatywne skutki przez dziesięciolecia – mówiła w środę w Sejmie Małgorzata Chmiel, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Z takimi stwierdzeniami nie zgodził się podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. Krzysztof Nowicki mówił, że jeśli przez 20 lat „oddziaływanie tego budynku nie było na tyle dokuczliwe” to można próbować zalegalizować. Zdaniem urzędników resortu najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa, poprzez włączenie budynków w system kontroli okresowych.

Instalacje gazowe i ekspertyzy

Dzięki nowym deregulacjom rząd zniesie również obowiązek posiadania pozwolenia na budowę instalacji gazowych zarówno na zewnątrz, jak i w środku użytkowanych lokali. Co więcej, w ustawie określono ścisły, 5-letni termin na stwierdzenie nieważności decyzji dotyczących pozwoleń budowlanych i użytkowania budynków.

Nowe zmiany obejmą także lokale zmieniające swój sposób użytkowania, jak przedszkola czy escape roomy. W takim wypadku prawo będzie wymagać sporządzenia ekspertyzy przeciwpożarowej.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up