Nowoczesne technologie testowane w miejskiej przestrzeni

Kraków po raz kolejny staje się stolicą nowoczesnych technologii i innowacji. Na przełomie sierpnia i września w mieście odbędzie się konferencja OpenLivingLab Days, czyli setki gości, warsztaty, spotkania i rozmowy o tym jak wykorzystywać najnowsze rozwiązania technologiczne w miejskiej przestrzeni.

W 2015 roku Miasto Kraków, wraz z Krakowskim Parkiem Technologicznym, utworzyło Krakow Living Lab, specjalną platformę dla wdrażania innowacyjnych rozwiązań, która stosuje metody ich badania i rozwijania „na żywym organizmie”. W skrócie chodzi o to, aby nowinki technologiczne były testowane tam, gdzie będą używane – czyli w miejskiej przestrzeni, na naszych ulicach, w parkach i na placach – przez zwykłych mieszkańców miast. W podejściu living lab każdy staje się współtwórcą, a nie tylko odbiorcą gotowego produktu czy usługi.

– Siłą i podstawową wartością miasta są jego mieszkańcy, a zadaniem miasta jest tworzenie dobrych warunków życia. Dlatego w Krakowie wspieramy innowacyjne rozwiązania, umożliwiając ich testowanie w żywej tkance miejskiej. Dobrym przykładem może być rozpoczęty niedawno pilotażowy projekt wspierający osoby z dysfunkcjami wzroku w poruszaniu się komunikacją miejską za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej współpracującej z urządzeniami typu beacon – mówi Elżbieta Koterba, wiceprezydent Krakowa ds. rozwoju.

W modelu living lab testowane są również nowoczesne autobusy z bateriami słonecznymi na dachach, które dzięki technologii fotowoltaicznej przetwarzają promieniowanie słoneczne na energię elektryczną, wspomagającą zasilanie automatów biletowych, kasowników, tablic elektronicznych czy oświetlenia.

Konferencja OpenLivingLabDays zgromadzi ponad 250 uczestników reprezentujących instytucje naukowe, ośrodki badawczo-rozwojowe, firmy oraz przedstawicieli samorządów lokalnych tworzących stowarzyszenie ENoLL. Uczestnikami konferencji będą przedstawiciele takich krajów, jak Niemcy, Austria, Francja, Szwajcaria, Finlandia, Szwecja, Belgia, a także goście z Australii, Brazylii, Kolumbii, Chin, Meksyku, Kanady oraz Stanów Zjednoczonych. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną najlepsze światowe praktyki w zakresie stosowania metodologii living lab w kreowaniu przewag konkurencyjnych ośrodków naukowo-badawczych.

Partnerami strategicznymi konferencji OpenLivingLab Days 2017 jest Miasto Kraków i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Wydarzenie jest organizowane także we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim, a konferencja została objęta honorowym patronatem Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Krakowskiej oraz Uniwersytetu Ekonomicznego.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up