Nowy biurowiec przy Kapelance. Inwestor wciąż czeka

Stan na 2022 rok fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Jedna z największych grup deweloperskich w Polsce od kilku lat planuje postawienie budynku biuro-usługowego przy ul. Kapelanka. Na razie nie dysponuje wszystkimi potrzebnymi dokumentami.

Obok biurowca HSBC, gdzie funkcjonował salon Hondy, spółka Cavatina planuje budowę nowego biurowca. Wniosek o wydanie pozwolenia na realizację inwestycji wpłynął do krakowskiego urzędu miasta na przełomie 2023 i 2024 roku. Z ogólnodostępnych informacji wynika, że inwestor został wezwany do uzupełnienia dokumentacji.

Tymczasem kilka dni temu urząd miasta poinformował o wszczęciu postępowania sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy garaży podziemnych i naziemnych miejsc postojowych, które są częścią inwestycji.

Zamierzenie inwestora dotyczące tej lokalizacji opisywaliśmy w 2022 roku. Wtedy – z decyzji środowiskowej – mogliśmy się dowiedzieć, że biurowiec ma liczyć osiem pięter, a jego wysokość nie może przekroczyć 32 metrów. Na parterze znajdaą się lokale usługowe, a dach ma być zielony. Garaż został zaprojektowany na blisko 250 samochodów.

Wojna nie przeszkadza?

Mimo popandemicznych zawirowań na rynku biurowym w Polsce, Cavatina patrzy w przyszłość optymistycznie. W najnowszych raporcie kwartalnym zwraca uwagę na szanse, jakie dają deweloperom ruchy ludności z terenów objętych konfliktem.

– Relokacja części firm z terenów objętych konfliktem oraz napływ ludności ukraińskiej do Polski, mogą potencjalnie doprowadzić do wzrostu popytu na powierzchnię biurową i mieszkaniową w Polsce, co z kolei może przełożyć się na tempo komercjalizacji i sprzedaży projektów grupy – widnieje w dokumencie.

Spółka zauważyła również, że przez wojnę i sankcje gospodarcze należy oczekiwać dalszych zaburzeń w łańcuchach dostaw, „ograniczenie dostępności podwykonawców oraz ogólny wzrost cen materiałów wynikający m. in. z rosnących cen energii, co z kolei może przełożyć się w sposób istotny na koszty realizacji inwestycji prowadzonych przez grupę”.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki