Nowy ranking najlepszych uczelni na świecie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Harvard, Stanford i Cambridge – to obecnie najlepsze uczelnie na świecie według tzw. Rankingu Szanghajskiego. W najnowszym zestawieniu 500 wiodących szkół wyższych znalazły się jedynie dwie polskie uczelnie – Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński.

Dokładne pozycje polskich uczelni nie są znane, ponieważ Academic Ranking of World Universities, opracowywany od 2003 roku przez Uniwersytet Jiao Tong, precyzyjnie podaje jedynie pierwsze 100 pozycji.

Awans UW

Wiadomo, że Uniwersytet Warszawski powrócił do czwartej setki, z której wypadł w ubiegłym roku. Uniwersytet Jagielloński uplasował się w pierwszej połowie piątej setki. Jeszcze w latach 2004-2015 najstarsza polska uczelnia mieściła się w czwartej setce. Władze uczelni są usatysfakcjonowane z rezultatu, jednak liczą na poprawę wyniku.

– Miejsce Uniwersytetu Jagiellońskiego na liście 500 najlepszych uczelni na świecie jest powodem do zadowolenia, biorąc pod uwagę ogólną liczbę uniwersytetów badawczych na świecie, których jest około 20 tysięcy. W przyszłorocznym zestawieniu tzw. Rankingu Szanghajskiego liczymy na poprawę lokaty i awans naszej uczelni – mówi Adrian Ochalik, rzecznik prasowy Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Inni daleko

Na pozycjach od 500 do 800 znajdowały się jeszcze cztery krajowe uczelnie. Najwyżej Akademia Górniczo-Hutnicza, a następnie Uniwersytet Adama Mickiewicza, Śląski Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Wrocławski.

Ranking jest opracowywany na podstawie wielu kryteriów. Są to między innymi liczba absolwentów i pracowników naukowych, którzy otrzymali Nagrodę Nobla i Medal Fieldsa, liczba publikacji w specjalistycznych czasopismach, liczba prestiżowych cytowań czy skala osiągnieć uczelni.

Cały ranking dostępny jest tutaj: http://www.shanghairanking.com/ARWU2017.html

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up