Nowy Skwer Eilego coraz bliżej. To początek „Superścieżki”

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W przyszłym miesiącu zakończą się prowadzone od lutego prace przy przebudowie Skweru Eilego, w pobliżu ronda Mogilskiego. Jego rewitalizację finansuje firma Skanska, która wcześniej postawiła tam biurowiec Axis. Realizowany odcinek to pierwsza część zapowiadanej od dawna tzw. „Superścieżki”.

Dzięki rewitalizacji na skwerze pojawią się nowe nasadzenia traw ozdobnych, bylin, drzew i krzewów. Istotnymi elementami skweru będą również stworzony na nowo plac zabaw oraz rzeźba, nawiązująca do dorobku „Przekroju”, którego pierwszym redaktorem naczelnym był patron tego miejsca – Marian Eile. Oprócz samego skweru firma pracuje też na działce miejskiej przed biurowcem.

Za połową

– Zakończyliśmy już prace rozbiórkowe i jesteśmy w trakcie wykonania konstrukcji nawierzchni alejek, obiektu wodnego, małej architektury i nowego placu zabaw, który powstanie z ekologicznych materiałów. Na terenie skweru realizowane są także prace zieleniarskie w postaci licznych nasadzeń traw ozdobnych, krzewów i drzew. Elementy takie jak oświetlenie, ławki, kosze na śmieci czy stojaki dla rowerów zostaną całkowicie wymienione na nowe – zapowiada Marek Żegunia, kierownik budowy z firmy Skanska.

Gotowe są już podziemne instalacje – kable oświetlenia czy przyłącza wodociągowe i kanalizacyjne. Teraz wykonywana jest niecka wodotrysku. Większość ławek z betonu architektonicznego została już zamontowana, przygotowana jest też ponad połowa ciągów pieszych.

To dopiero początek

Zakończenie prac planowane jest na koniec czerwca. To jednak tylko część całego projektu „Superścieżki”, który obejmuje cały odcinek między rondami Mogilskim i Grzegórzeckim, na obszarze ponad 5,5 ha, należącym częściowo do miasta, a częściowo do podmiotów prywatnych. Organizatorzy sami przyznają, że realizacja będzie rozłożona na wiele etapów, które z kolei uzależnione są od planowanych w rejonie al. Powstania Warszawskiego inwestycji budowlanych.

W tym roku Zarząd Zieleni Miejskiej zamierza uzyskać decyzje potrzebne do realizacji kolejnych etapów – tych, które będą realizowane ze środków miasta. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up