O przywództwie w biznesie na Uniwersytecie Jagiellońskim

Jedno z wydarzeń ubiegłorocznej edycji #startKRKup

#StartKRKup, czyli Krakowski Tydzień Startupów, to doskonała okazja do wysłuchania wartościowych wystąpień cenionych przedstawicieli świata biznesu. W ramach JUPI 2019, Uniwersytet Jagielloński miał przyjemność gościć Adama Dębowskiego, psychologa biznesu, wykładowcę akademickiego i doradcę zarządów takich firm, jak Orange, Samsung czy Śnieżka. Prelegent podzielił się ze zgromadzonymi niezwykle cennymi radami na temat odpowiedniego planowania kariery zawodowej.

Adam Dębowski już na początku swojego wystąpienia zwrócił uwagę na fakt, że wiele osób zatrudnia się wyłącznie po to, aby na koniec miesiąca otrzymać wypłatę, jednak takie egoistyczne podejście nigdy nie przynosi długofalowych rezultatów. – Musicie myśleć o tym, co zrobić, aby firma dzięki wam więcej zarobiła, dzięki czemu wzmocnicie swoją pozycję. Niby wydaje się to oczywiste, jednak nie dla wszystkich – tłumaczył.

Nie tylko pieniądze

Aby jednak osiągnąć biznesowy sukces i czerpać satysfakcję ze swojej pracy nie należy skupiać się wyłącznie na pieniądzach. Konieczne jest również stałe rozwijanie myślenia strategicznego, które nie może jednak przerodzić się w filozofowanie, a to zdaniem eksperta jest bolączką wielu startupów.

Skuteczny biznes jest też bezpośrednio związany z myśleniem o zwycięstwie, jednak nie może się ono koncentrować tylko na mnożeniu zysków. Powinno także integrować się się na czymś, co jest dla nas cenne.

– Zwycięzcą w biznesie jesteś wtedy, gdy dobrze zarabiasz, ale zachowujesz przy tym poczucie sensu. Tylko wtedy wygrywasz, ponieważ w biznesie każda skrajność jest zła – zwracał uwagę Adam Dębowski.

Obszary przywództwa

W czasie swojego wystąpienia prelegent sporo miejsca poświęcił także obszarom przywództwa. Adam Dębowski stwierdził, że młodym ludziom bardzo często brakuje odpowiedniej mentalności – Są skupieni, żeby robić coś wspaniałego, ale nie mają koncentracji na zysku i efekcie biznesowym. Nie umieją balansować – mówił.

Dobry przywódca musi także wyróżniać się pewnością siebie i umiejętnością przekonywania innych do swojego zdania. Musi potrafić budować riposty biznesowe i stosować pytania, które potrafią budować rozmowę, – Na koniec dnia zawsze wygrywa pewność siebie, ale trzeba rozróżniać bycie ą-ę, a prawdziwą siłę spokoju. Musisz pokazać, że można tobie zaufać – mówił.

„Bądźcie odważni”

Adam Dębowski nie ukrywał, że w biznesie ogromną rolę odgrywa także umiejętność brania odpowiedzialności. Chociaż jest to nieoczywista kompetencja, to wyróżnia ona wszystkich prawdziwych liderów. Jego zdaniem każdego człowieka można zweryfikować właśnie po ciężarze odpowiedzialności, jaki będzie w stanie udźwignąć.

– Oczywiście to wiąże się z tym, że nie obawiam się porażki i błędu. Jednym z waszych celów powinna być zdolność podejmowania odpowiedzialności. W perspektywie kilku lat zawsze wygrywa ten, kto podejmuje odpowiedzialność – doradził przybyłym.

Pod koniec wystąpienia Adam Dębowski zwrócił się do słuchaczy z bardzo ważny przesłaniem, w którym apelował o zachowywanie świeżości zawodowej. – Jeśli czujecie, że tracicie ten entuzjazm, zatrzymajcie się i głęboko zastanówcie nad swoją pracą, bo z czasem nikt z wami nie będzie chciał pracować i nie będziecie mogli patrzeć na siebie w lustrze – podsumował.

Z wizytą na krakowskich uczelniach

Wystąpienie Adama Dębowskiego zainaugurowało JUPI 2019, czyli cykl pięciu dni spotkań biznesowych, skierowanych do studentów i młodych osób zainteresowanych przedsiębiorczością.

W ramach „Krakowskiego Tygodnia Startupów #startKRKup” cenieni goście odwiedzą także Politechnikę Krakowską,  Akademię Górniczo-Hutniczą, Uniwersytet Ekonomiczny i Uniwersytet Rolniczy. Współorganizatorem #startKRKup jest Wydział ds. Przedsiębiorczości i Innowacji UMK.

comments powered by Disqus