OC będzie jeszcze droższe. Powodem podatek

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

To będzie niemiła informacja dla osób ubezpieczających samochody. Od 1 lipca wprowadzony został VAT na usługi pomocnicze dla towarzystw. Nie jest tajemnicą, że część kosztów z tym związanych zostanie przerzucona na klientów. Ubezpieczenie OC będzie jeszcze droższe?

W ubiegłym roku kierowcy musieli zmierzyć się z wysokimi podwyżkami OC, na które wpłynęło kilka czynników. – Przez kilka poprzednich lat trwała zacięta wojna cenowa między towarzystwami. W jej efekcie w 2015 r. roczna strata ubezpieczycieli na OC wyniosła ponad miliard złotych. Sytuacji finansowej nie polepszył fakt, że obniżkom składek towarzyszył stały wzrost odszkodowań wypłacanych z ubezpieczeń OC, zwłaszcza za szkody osobowe – wspomina Katarzyna Butkiewicz z porównywarki OC/AC Ubea.pl

W 2016 roku także w wyniku nacisków instytucji państwowych, takich jak Komisja Nadzoru Finansowego, ubezpieczyciele zdecydowali się dopasować poziom cen ubezpieczeń do wysokości wypłacanych odszkodowań. Nie bez znaczenia było też wprowadzenie podatku bankowego. Efektem był gwałtowny wzrost składek polis OC.

Wiosną tego roku mieliśmy do czynienia ze stabilizacją cen, a nawet niewielką obniżkę. Według danych porównywarki Ubea  obecnie doświadczony kierowca bez szkód w ostatnich siedmiu latach, jeżdżący Oplem Astra Hatchback 1.6 z 2014 roku o przebiegu 60 tys.km. zapłaci za OC w Krakowie 848 złotych. W Warszawie jest to 986 zł, Poznaniu 981 zł, Łodzi 931 zł, a w Gdańsku 1040 złotych.

Warto sprawdzić ubezpieczyciela

Od 1 lipca wszelkie usługi pomocnicze zostały objęte podatkiem w wysokości 23%. Oznacza to, że ubezpieczyciele muszą uwzględnić kolejny wydatek przy obliczaniu składki polisy. Przynajmniej niewielka podwyżka OC jest bardzo prawdopodobna. Jej wysokość będzie zależeć od konkretnego ubezpieczyciela.

–  Kluczowe jest tutaj to, czy i w jakim stopniu ubezpieczyciel korzysta z usług zewnętrznych firm np. przy likwidacji szkód. Dlatego największych podwyżek można się spodziewać w tych towarzystwach, które najbardziej polegają na firmach zewnętrznych – podsumowuje Katarzyna Butkiewicz.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up