Od 5 tys. złotych za mkw. w Swoszowicach do 10,5 na Zwierzyńcu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Krakowski rynek nieruchomości cechuje się jednymi z najdroższych mieszkań w Polsce, jednak ze względu na zróżnicowane ceny pozwala na wybór czegoś dla siebie osobom o różnych możliwościach finansowych. Średnie ceny za mkw. mogą różnić się w poszczególnych dzielnicach nawet o ponad pięć tysięcy złotych. Tradycyjnie, najdrożej jest w pobliżu centrum, a najtaniej na obrzeżach miasta.

Średnie ceny za mkw. nowych mieszkań, które deweloperzy oferują w poszczególnych dzielnicach, są mocno zróżnicowane, a czynnikiem decydującym jest zazwyczaj lokalizacja. Według danych z początku października najtaniej za mkw. zapłacimy w Swoszowicach – 5043 zł. Nieco wyższe średnie ceny są na trenie Mistrzejowic – 5274 zł, Bieńczyc – 5419 zł, Nowej Huty 5499 zł i dzielnicy Bieżanów – Prokocim 5637 zł.

Coraz drożej

– Dla bardziej zamożnych krakowian jest zarezerwowana oferta deweloperów z Krowodrzy, Bronowic, Grzegórzek, Starego Miasta oraz Zwierzyńca – informuje Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. W tych dzielnicach średnie ceny przekraczają 7,5 tysiąca złotych. Na terenie Krowodrzy jest to 7567 zł, Bronowic – 7768 zł, Grzegórzek - 7887 zł, Starego Miasta – 8884 zł, a w dzielnicy Zwierzyniec aż 10522 złotych.

Przeciętna oferta deweloperów w pozostałych dzielnicach to 5860 złotych w Dębnikach, 5930 zł w Czyżynach, 6274 zł na terenie Podgórza Duchackiego, 6445 w dzielnicy Łagiewniki-Borek Fałęcki, 6459 zł – Prądnik Biały, 6595 zł – Prądnik Czerwony i 7081 złotych – Podgórze.

Obcokrajowcy napędzają rynek

Wysokie ceny to w dużej mierze efekt wciąż niezaspokojonych potrzeb mieszkaniowych Polaków. Stale rośnie także zainteresowanie mieszkaniami ze strony cudzoziemców. Jak podaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, cudzoziemcy zakupili w Małopolsce 99,2 tysiące mkw. mieszkań, co było drugim po województwie mazowieckim najwyższym wynikiem w Polsce.

Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w grupie deweloperskiej Geo przyznaje, że zainteresowanie ze strony obcokrajowców wpływa na dynamiczny rozwój rynku i coraz mocniej widzi zainteresowanie nieruchomościami w segmencie premium. – Od dłuższego czasu obserwujemy wzrost zainteresowania mieszkaniami w Krakowie, w głównej mierze wśród Ukraińców. Inwestują oni w nieruchomości z wyższej półki – tłumaczy.

comments powered by Disqus