Od wtorku dodatkowe miliony w programie "MdM". Jak skorzystać?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

We wtorek, 8 sierpnia, ruszy dodatkowy nabór wniosków o dofinansowanie wkładu własnego na zakup mieszkania w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”. Do zagospodarowania zostało 68 milionów złotych. Według przypuszczeń środki mogą wyczerpać się nawet w jeden dzień.

Zmiana polega na odmrożeniu 5% środków na dany rok dopłat w programie. Do tej pory były one zachowywane na sytuacje awaryjne takie jak np. narodziny kolejnego dziecka. Jak pokazują wcześniejsze doświadczenia, osoby decydujące się na kredyt często spotykały się z odmową ze strony banków, bądź celowo rezygnowali z zakupu mieszkania, przez co i tak pula pieniędzy nie byłą wykorzystywana.

– Chcemy pomóc polskim rodzinom w pozyskiwaniu mieszkań, dlatego oprócz prac nad programem „Mieszkanie Plus” przygotowaliśmy rozwiązanie, które umożliwi pełne wykorzystanie dostępnych środków w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”. Dzięki temu kolejne tysiące rodzin będą mogły nabyć własne mieszkanie – mówił po wprowadzeniu zmian Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury i Budownictwa.

Pula pieniędzy, która zostanie uruchomiona w sierpniu, to 68 mln złotych. Według szacunków środki powinny zostać wyczerpane bardzo szybko. W styczniu wystarczyły dwa dni, by Polacy wykorzystali 122 mln złotych w programie.

– Przeciętny beneficjent otrzymuje tytułem dopłaty około 25,8 tys. zł. To oznacza, że odmrożone środki wystarczą na zakup około 2,7 tys. mieszkań i domów w bieżącym roku. Do tego w przyszłym roku dodatkowe 38,1 mln zł, po które będzie można sięgnąć, pozwolą na zakup kolejnych 1,5 tys. nieruchomości – ocenia Bartosz Turek, analityk Open Finance.

Jak skorzystać?

Przypominamy, program „Mieszkanie dla Młodych” przeznaczony jest dla osób, które nie ukończyły 35. roku życia i nie są właścicielami żadnej nieruchomości. Ten wymóg nie dotyczy osób, które wychowują co najmniej troje dzieci.

Chcąc skorzystać z dofinansowania trzeba zaciągnąć kredyt hipoteczny, który stanowi przynajmniej 50% wartości nieruchomości. Kolejne wymogi to czas trwania – 15 lat oraz kredyt w rodzimej walucie, udzielony przez bank biorący udział w programie.

Obostrzeniu poddane są też warunki metrażowe. Lokal nie może mieć więcej niż 75 mkw., w przypadku domu jednorodzinnego jest to 100 mkw. Osoby posiadające przynajmniej troje dzieci mogą skorzystać z metraży o 10 mkw. większych.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Mieszkanie

Biurowce i galerie

Korporacje

Praca

Przedsiębiorczość

Start-up