Oficjalnie jesteśmy na plusie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Więcej pracy, więcej mieszkań, więcej inwestycji i większe zarobki pracowników. Województwo małopolskie z dodatnimi wskaźnikami społeczno- gospodarczymi.

Urząd Statystyczny w Krakowie podsumował ubiegły miesiąc pod kątem sytuacji społeczno-gospodarczej w Małopolsce. Ich wyniki mogą napawać optymizmem. Województwo może poszczycić się większym o 5,1 proc. zatrudnieniem w skali roku oraz mniejszą stopą bezrobocia, a także wzrostem płac.

Lepszy wynik, lepsze życie?

Z danych US w Krakowie wynika, że Małopolska to jedno z lepszych miejsc do życia. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw na przestrzeni dwóch pierwszych miesięcy bieżącego roku wyniosło 523,4 tys. osób, czyli o 5,1 proc. więcej aniżeli rok wcześniej. Poskutkowało to najszybszą od 2015 roku dynamiką przeciętnego zatrudnienia.

Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku stopy bezrobocia rejestrowanego. Wyniosła ona 4,9 proc., tym samym mniej o 0,6 proc. w ujęciu rocznym. Jak czytamy w komunikacie urzędu, Małopolska zajęła trzecie miejsce w Polsce, na pierwszym uplasowała się Wielkopolska ze stopą bezrobocia równą 3,3 proc. W całym kraju średnia wyniosła 6,1 proc.

Wśród małopolskich powiatów najwyższą stopę bezrobocia rejestrowanego odnotowano w powiecie dąbrowskim (11,7 proc.), tatrzańskim (9,2 proc.) oraz nowosądeckim (8,4 proc.). Warto zauważyć, że mimo najwyższych wojewódzkich wyników, we wszystkich trzech powiatach odnotowano spadki od 0,6 do 0,7 proc. Najniższą stopę zaobserwowano w mieście Kraków, która w ubiegłym miesiącu osiągnęła 2,4 proc., a w lutym 2018 roku 2,7 proc.

Praca popłaca

Okazuje się, że zmniejszeniu bezrobocia towarzyszy wzrost wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Choć w stosunku do stycznia 2019 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto było niższe o 0,5 proc., to w odniesieniu do całego 2018 roku i tak było wyższe. W okresie styczeń – luty 2019 w sektorze przedsiębiorstw wyniosło ono 4800,25 zł, a więc o 8 proc. więcej aniżeli rok wcześniej. Co ważne, wzrost średnich wynagrodzeń odnotowano we wszystkich sekcjach PKD.

Zgodnie z komunikatem US w Krakowie nastąpił znaczny wzrost cen w sektorze produkcji budowlano-montażowej. Na przestrzeni roku ceny bieżące wzrosły o 20,7 proc. Dynamika cen stałych, a więc z wykluczeniem wpływu inflacji, osiągnęła wskaźnik 113,0, a w okresie styczeń – luty w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim zanotowała wynik 112,1 pkt.

Nie tylko w sektorze produkcji sprzedanej przemysłu i budowlano-montażowej odnotowano wzrost. Zwiększeniu cen detalicznych uległy również ceny towarów i usług konsumpcyjnych. Województwo odnotowało w tym zakresie wzrost cen o 1,9 proc. w skali całego roku, przy czym w kraju wynik ten zwiększył się o 1,4 proc. Największy przyrost zaobserwowano w grupach transportu o 6,6 proc. oraz rekreacji i kultury o 3,0 proc. Aby nie było zbyt idyllicznie, spadek miał miejsce w przypadku odzieży i obuwia – o 1,1 proc.

Więcej środków to więcej inwestycji

Wzrostowi uległa również ilość oddanych do użytku mieszkań. W lutym 2019 roku było ich 2187, czyli o 73,6 proc. więcej aniżeli w analogicznym okresie ubiegłego roku. W przypadku inwestycji przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem ten wzrost osiągnął 158,2 proc., natomiast w budownictwie indywidualnym odnotowano spadek liczby nowych realizacji o 8,9 proc. Co więcej, mieszkania oddane do użytkowania w Małopolsce stanowiły 13,7 proc. wszystkich w całym kraju.

Na przestrzeni dwóch pierwszych miesięcy 2019 roku najwięcej z nich oddano w Krakowie, było ich aż 2184, następnie w powiecie krakowskim 232 oraz oświęcimskim 135. Co ciekawe najmniejsze z nich wybudowano w Krakowie – 56,1 mkw, a największe w powiecie limanowskim – 174,1 mkw. Zmniejszyła się za to liczba pozwoleń na budowę o 15,5 proc. w ujęciu rocznym, a zwiększyła ilość rozpoczętych budów.

News will be here